Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΜΙΚΤΕΣ: Πρώτη νίκη για την Κ15 της Λέσβου, έμεινε ισόπαλη η Κ17

Μία νίκη και μία ισοπαλία ήταν ο απολογισμός των μικτών ομάδων της ΕΠΣ Λέσβου απέναντι στην αντίστοιχη της ΕΠΣ Χίου για την 2η αγωνιστική του πανελλήνιου πρωταθλήματος προεπιλογής.

Τα παιχνίδια έγιναν στο Ενωσιακό γήπεδο της Θερμής το οποίο κατακλύστηκε από αρκετό κόσμο. Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι η Κ15 της Λέσβου έκανε σεφτέ στις νίκες, επικρατώντας με 3-1 της Χίου. Το 1-0 έκανε ο Ράσκος στο 7΄ για να έρθει η ισοφάριση από τους Χιώτες με τον Φλήμο στο μισάωρο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λέσβος κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μέμα σε παίκτη των γηπεδούχων, με τον Παπασταύρου να εκτελεί και τον γκολκίπερ Κλήμη να αποκρούει. Ωστόσο το πέναλτι επαναλήφθηκε καθώς ο τερματοφύλακας της Χίου δεν ήταν σωστά τοποθετημένος με τον Δουκάκη να αναλαμβάνει αυτή την φορά την εκτέλεση, σκοράροντας για το 2-1. Το γκολ που κλείδωσε την νίκη για την Λέσβο πέτυχε ο Γρηγορίου.

Αντίθετα η Κ17 έμεινε στο ισόπαλο 0-0, χάνοντας την ευκαιρία να πάρει το τρίποντο που τόσο πολύ χρειαζόταν. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Λέσβο ήταν το δοκάρι του Βουρλή στο 3ο λεπτό και παρόλη την προσπάθεια που έγινε από τους παίκτες της Λέσβου στο υπόλοιπο του αγώνα το πολυπόθητο γκολ της νίκης δεν ήρθε ποτέ. Σημαντικές χαρακτηρίζονται και δύο αποκρούσεις του Βατού σε σουτ των Αντωνίου και Μεθάσα, με τον κίπερ της Λέσβου να κρατάει το μηδέν για την ομάδα του Γιώργου Κομνηνού