Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΜΙΚΤΕΣ: Ξεκίνημα με το αριστερό για τις ομάδες της Λέσβου

Ξεκίνημα με το αριστερό έκαναν οι μικτές ομάδες της Λέσβου Κ14 και Κ16 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων. Συγκεκριμένα η Λέσβος ηττήθηκε εκτός έδρας από τα ισχυρά Δωδεκάνησα με 3-1 και 4-1 αντίστοιχα, ωστόσο με λίγη παραπάνω προσπάθεια θα μπορούσε να είχε φέρει καλύτερα αποτελέσματα.

Πρώτη στη μάχη ρίχτηκε η Κ14, η οποία αν και προηγήθηκε 1-0 με το γκολ του Καλλιοντζή στο 12ο λεπτό, η συνέχεια δυστυχώς δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Θοδωρή Παπαδημητρίου καθώς τα Δωδεκάνησα έβγαλαν αντίδραση, ισοφαρίζοντας στο 24΄ με τον Χριστοδούλου, με το 1-1 να είναι σκορ ημιχρόνου. Σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα έπαιξε το γρήγορο γκολ της Δωδεκανήσου με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους από το ωραίο σουτ του Κοσμίδη. Στη συνέχεια η Λέσβος με κάποιες αλλαγές που έγιναν από τον πάγκο προσπάθησε να βρει κενούς διαδρόμους ώστε να ισοφαρίσει, αλλά αντί να γίνει αυτό τελικά τα Δωδεκάνησα πέτυχαν και τρίτο γκολ με ωραίο δυνατό σουτ του Πανούσου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Με αυτή τους τη νίκη τα Δωδεκάνησα έκαναν το δυο στα δυο στον 13ο όμιλο, φτάνοντας τους έξι βαθμούς.

Τώρα στην Κ14 το τελικό 4-1 υπέρ της Δωδεκανήσου δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα, αφού η Λέσβος παρουσίασε καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, λυγίζοντας στο τέλος. Μόλις στο 3ο λεπτό τα Δωδεκάνησα είχαν δοκάρι με τον Λουιζάκη, ενώ με τη συμπλήρωση 33 λεπτών στο παιχνίδι πήραν κεφάλι στο σκορ με διαγώνιο σουτ του Καμπούρη. Ωστόσο η Λέσβος του Γιώργου Κομνηνού μπόρεσε να ισοφαρίσει πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 42΄ με κοντινή προβολή του Πλούκου. Στην επανάληψη η Λέσβος βγήκε αρκετές φορές με αξιώσεις στην επίθεση, ψάχνοντας το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Όμως το αυτογκόλ του Νταλαμπίρα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πούπα έκοψε τα φτερά της Λέσβου, που στη συνέχεια δέχθηκε δυο ακόμη γκολ από τον Παπαχαραλάμπους, ο οποίος έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στη νίκη των Δωδεκανήσων με 4-1, που ήταν η δεύτερη σε ισάριθμα παιχνίδια, κάτι που σημαίνει πως βρίσκεται πολύ κοντά στην πρώτη θέση και στην πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πλέον οι ομάδες της Λέσβου στρέφουν την προσοχή τους στα εντός έδρας παιχνίδια με τις Κυκλάδες που θα γίνουν στις 10 Φεβρουαρίου.