Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΤΟΠΙΚΑ ΣΤΗ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: Νίκες των γηπεδούχων στην πρεμιέρα

Με νίκες των γηπεδούχων και μάλιστα με το ίδιο σκορ 1-0 ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια της πρεμιέρας του 8ου ομίλου  των μπαράζ για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική.

Στο πρώτο χρονικά ματς της 1ης αγωνιστικής η πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου ΑΕΡ Αφάντου μπήκε με το δεξί στα μπαράζ, νικώντας με 1-0 την Ελλάς Σύρου που πήρε τον τίτλο στις Κυκλάδες. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πιο συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό όταν μετά από σέντρα που έγινε από τα δεξιά ο Φερεντίνος με σουτ στην κίνηση νίκησε τον τερματοφύλακα της Ελλάς Σύρου, χαρίζοντας μια σημαντική νίκη στην ομάδα του, η οποία αφιερώθηκε στον πρόεδρο της ΑΕΡ Αφάντου, Τσαμπίκο Νικολή, ο οποίος έφυγε ξαφνικά από τη ζωή τα ξημερώματα της περασμένης Παρασκευής.

Στο άλλο παιχνίδι της πρεμιέρας, Ηλυσιακός και Αστέρας Βάρης διεκδίκησαν με αξιώσεις τη νίκη που θα τις έδινε τη δυνατότητα να ξεκινήσουν θετικά την παρουσία τους στο μίνι πρωτάθλημα. Ο Ηλυσιακός, που για πολλούς θεωρείται ως το μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον 8ο όμιλο των μπαράζ, πήρε τη νίκη στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με το απευθείας χτύπημα φάουλ του Κασσιανού. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 89΄ ο Αστέρας Βάρης έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπάρε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και, τελικά, δεν μπόρεσε να αντέξει στην πίεση του Ηλυσιακού, που αναδείχθηκε νικητής σε αυτό το σπουδαίο ντέρμπι. Από κει και πέρα ο Πυθαγόρας Σάμου πήρε ξεκούραστα τους τρεις βαθμούς, νικώντας στα χαρτιά τον Ατρόμητο Αγίου Γεωργίου που ως γνωστόν αποσύρθηκε από τα μπαράζ.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τον πρωταθλητή Λέσβου, Αετό, αυτός είχε ρεπό στην πρεμιέρα και θα ριχτεί στη μάχη των μπαράζ, αύριο Τετάρτη, φιλοξενώντας στα Λουτρά τον Πυθαγόρα Σάμου με αποκλειστικό στόχο τη νίκη στην προσπάθειά του να κατακτήσει ένα από τα συνολικά τρία εισιτήρια ανόδου στη Γ΄ Εθνική της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.