Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ: ‘’Διπλό’’ ανόδου ο Άρης Πετρούπολης, νίκη για Ιάλυσο πριν τον Αετό

Ο προσεχής αντίπαλος του Αετού στα μπαράζ ανόδου για τη Γ΄ Εθνική, Ιάλυσος, έρχεται με καλή ψυχολογία στην Λέσβο για να αντιμετωπίσει τον Αετό, μετά την ευρεία νίκη με 4-0 επί του Ατρόμητου Αγίου Γεωργίου για την 4η αγωνιστική του μίνι πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Ρόδου έφθασε τους πέντε βαθμούς, όντας μόλις στο -1 από τον Αετό, που όμως έκανε το ρεπό του σε αυτή την 4η στροφή. Αυτό σημαίνει πως το μεταξύ τους παιχνίδι αύριο Τετάρτη θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την πορεία που θα ακολουθήσουν οι δύο ομάδες στα μπαράζ, σε μία προσπάθεια να καταλάβουν μία από τις τρεις θέσεις που οδηγεί σε άνοδο στην Γ΄ Εθνική. Τα γκολ στην εύκολη νίκη του Ιάλυσου κόντρα στον Ατρόμητο Αγίου Γεωργίου, που παρουσίασε πολλές αδυναμίες κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, πέτυχαν οι Άλμπερτ Ρούσος (δύο), Παπουτσογιαννόπουλος, ενώ ένα τέρμα σημειώθηκε ως αυτογκόλ από τον τερματοφύλακα του Ατρόμητου, Σεράφη.

Από κει και πέρα στα άλλα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής η Ελλάς Σύρου, αν και βρέθηκε να προηγείται 2-0 του Άρη Πετρούπολης, εν τέλει η ομάδα από την Αθήνα ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ, επικρατώντας με 3-2, βγάζοντας ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης της ανόδου την Ελλάς Σύρου, ενώ με την σειρά του ο Άρης έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του εισιτηρίου στην Γ΄ Εθνική. Μέσα σε ένα λεπτό (32΄, 33΄) ο Ραμπαβίλας με δύο προσωπικά του τέρματα, έβαλε σε θέση ισχύος την Ελλάς Σύρου, ωστόσο λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Άρης Πετρούπολης μπήκε ξανά στο ματς με το γκολ του Ρέτζο. Στην επανάληψη μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν ο Άρης Πετρούπολης που ισοφάρισε σε 2-2 με τον Αργυρίου, ενώ την επική ανατροπή ολοκλήρωσε στο 78ο λεπτό ο Μαρίνου.

Τέλος, εύκολο απόγευμα είχε η Μαρκό, νικώντας με 5-0 την πιο αδύναμη ομάδα στα μπαράζ, την ΑΕ Βαθύλλου Πανσαμιακού. Μάλιστα με αυτή της την επιτυχία η ομάδα του Πέτρου Τσιγκούλη απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την άνοδο στην Γ΄ Εθνική. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 2-0 με τα δύο γκολ του Μακρίδη, ενώ στο δεύτερο μέρος ακολούθησαν ακόμη τρία τέρματα για την Μαρκό από τους Γκεμίση, Μουσταφίδη και Παλαιοπάνο.

Στις 14:00 το Αετός – Ιάλυσος!

Ο Αετός δίνει αύριο Τετάρτη ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι με τον Ιάλυσο και με νίκη θα εδραιωθεί για τα καλά στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας που οδηγεί στην Γ΄ Εθνική. Τις δύο ομάδες χωρίζει μόλις ένας βαθμός, με τον Αετό να είναι τρίτος και τον Ιάλυσο να ακολουθεί στην τέταρτη θέση, οπότε αντιλαμβάνεται κανείς πως πρόκειται για ένα παιχνίδι που θα κρίνει αρκετά τον στόχο της ανόδου και για τις δύο ομάδες. Το παιχνίδι θα ξεκινήσει στις 14:00 μετά από αίτημα των Ροδιτών στην ΕΠΟ, ώστε να εξυπηρετηθούν συγκοινωνιακά.

Το αίτημα έγινε δεκτό από την Ομοσπονδία και έτσι αυτό το κρίσιμο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες αναγκαστικά θα διεξαχθεί σε μία ακατάλληλη ώρα για ποδόσφαιρο, για μήνα Μάιο, ειδικά τώρα που τις επόμενες μέρες η θερμοκρασία θα ανέβει αρκετά. Επίσης είναι μία άσχημη ώρα και για τον κόσμο που επιθυμεί να βρεθεί στα Λουτρά για να στηρίξει τους παίκτες του Θεαγένη Διονυσάτου, καθώς η αναμέτρηση πέρα από το ότι θα ξεκινήσει στις 14:00, διεξάγεται Τετάρτη που είναι εργάσιμη μέρα.

Μπαράζ ανόδου στη Γ΄ Εθνική (8ος όμιλος)