Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ: Έχασε ο Αετός, φωνάζει για τη διαιτησία!

Πολύτιμο έδαφος στην μάχη της ανόδου έχασε ο Αετός, που ηττήθηκε με 1-0 από τον Ιάλυσο στην έδρα του.

Το τέρμα που χάρισε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα της Ρόδου που προσπέρασε τον Αετό στην βαθμολογία, πέτυχε ο Ντάνιελ Σπαχίου στο 70ό λεπτό. Στον Αετό εκφράζουν πολλά παράπονα για την διαιτησία του Ξηρογιάννη, κυρίως για την φάση του 74ου λεπτού, που σύμφωνα με τους γηπεδούχους δεν δόθηκε πέναλτι, όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πατσίλη. Μετά από αυτή την ήττα η ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου υποχώρησε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και πλέον θα πρέπει να μαζέψει τουλάχιστον τέσσερις βαθμούς στα δύο παιχνίδια που απομένουν ή να νικήσει την Μαρκό με σκορ 3-0, στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής. Ουσιαστικά ο Αετός μένει ζωντανός στο κυνήγι της ανόδου καθώς η Μαρκό στραβοπάτησε κόντρα στην Ελλάς Σύρου, μένοντας στο ισόπαλο 0-0. Με το 1,5 πόδι στην Γ΄ Εθνική ο επόμενος αντίπαλος του Αετού, Άρης Πετρούπολης, που νίκησε 2-0 τον Ατρόμητο Αγίου Γεωργίου.

Το φιλμ του αγώνα

-8΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπουτσογιαννόπουλου με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουμπά.

-18΄ Σουτ έξω από την περιοχή του Παλαμουτσή, λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ανδρούτσου.

-32΄ Δεύτερη καλή στιγμή για τον Ιάλυσο στο ματς με την προσπάθεια του Χατζησάββα να καταλήγει ψηλά άουτ.

-40΄ Και πάλι απειλητικός ο Χατζησάββας, όμως, αυτή τη φορά η μπάλα κοντράρει στον Καπταγιάννη και στην συνέχεια απομακρύνεται από τους παίκτες του Αετού.

-43΄ Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος και πάλι από πλευράς φιλοξενούμενων με την γυριστή κεφαλιά του Χατζησάββα να καταλήγει στα χέρια του Κουμπά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Παπουτσογιαννόπουλου.

-62΄ Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για τον Αετό με το σουτ του Βλαστέλλη να μπλοκάρει  ο Ανδρούτσος.

-70΄ Ανοίγει το σκορ ο Ιάλυσος, με τον Γκέζο να κάνει επέλαση από δεξιά, σερβίροντας το γκολ στον Ντάνιελ Σπαχίου, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

-71΄ Ο Αετός έφθασε κοντά στην ισοφάριση με τον Σεφουλάι να δίνει στον Μιχαλάκη, ο οποίος βρήκε ελάχιστα την μπάλα, δίνοντας την ευκαιρία στον Ανδρούτσο να μαζέψει.

-74΄ Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για πέναλτι, θεωρώντας πως η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πατσίλη μετά το δυνατό σουτ του Λαμπράκη. Συνέχεια στον αγώνα έδωσε ο διαιτητής Ξηρογιάννης.

-81΄ Σουτ από τον Παπουτσογιαννόπουλο, η μπάλα άουτ.

-85΄ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για το 1-1, όταν μετά από γύρισμα του Αλαγιάννη ο Σεφουλάι δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις

Αετός (Θ. Διονυσάτος): Κουμπάς, Πετρουζέλλης, Καλαφάτης, Καπταγιάννης, Κριπιντίρης, Τσομπανέλλης (82΄ Καδής), Παλαμουτσής, Μιχαλάκης, Σεφουλάι, Λαμπράκης (78΄ Αλαγιάννης), Βλαστέλλης

Ιάλυσος (Π. Ρουτζιέρης): Ανδρούτσος, Γκέζος, Πατσίλης, Θεοδοσίου, Τερζίου, Ρεκλείτης, Ρούσσος, Παπουτσογιαννόπουλος (84΄ Λερογιάννης), Ιντριζάι, Μπάρδος (46΄ Σπαχίου), Χατζησάββας (90+3΄ Παγκράτης)