Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ: Καταδικαστική ήττα για τον Αετό 4-1 από τον Άρη Πετρούπολης

Ο Αετός για 57 λεπτά ήταν αρκετά ανταγωνιστικός απέναντι στον Άρη Πετρούπολης, αλλά στο υπόλοιπο του αγώνα υπέστη κατάρρευση, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με σκορ 4-1 που τον έβγαλε σχεδόν εκτός διεκδίκησης της ανόδου, μιας και την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Μαρκό αναζητά ένα ποδοσφαιρικό θαύμα για να πάρει το τρίτο εισιτήριο που οδηγεί στην Γ΄ Εθνική.

Ο Άρης Πετρούπολης, που με αυτή του την νίκη πανηγύρισε οριστικά την άνοδο στις εθνικές κατηγορίες, στα πρώτα οκτώ λεπτά του αγώνα αιφνιδίασε την ομάδα των Λουτρών, σκοράροντας δύο φορές. Αρχικά στο 5΄ ο Κορώνης σέντραρε και ο Σούφλας με σουτ νίκησε τον Κουμπά για το 1-0. Σαν να μην έφθανε αυτό το σύνολο του Θεαγένη Διονυσάτου δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 8ο λεπτό, αυτή τη φορά από τον Τρακόση, ο οποίος βρήκε δίχτυα επίσης με σουτ. Ωστόσο ο Αετός δεν πτοήθηκε από την τροπή που πήρε το παιχνίδι και στο 19΄ μείωσε σε 2-1 με τον Νίκο Πετρουζέλλη, μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση ενός αποτελέσματος.

Το γκολ από τον έμπειρο μεσοεπιθετικό ανέβασε αρκετά την ψυχολογία των παικτών του Διονυσάτου και αμέσως μετά την επίτευξή του, η ομάδα των Λουτρών είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσια. Πρώτα με το δοκάρι από τον Κλάους Σεφουλάι, ενώ λίγο αργότερα ο Παλαμουτσής αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Καλογερόπουλο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Αετό να στέκεται άτυχος σε αυτές τις δύο μεγάλες φάσεις. Κάπως έτσι το πρώτο μέρος βρήκε τον Άρη Πετρούπολης να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 2-1, παρότι η ομάδα των Λουτρών δικαιούταν και δεύτερο τέρμα βάσει της συνολικής απόδοσης που είχε στο γήπεδο.

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Θεαγένη Διονυσάτου συνέχισε να ψάχνει την πολυπόθητη ισοφάριση που θα αποδεικνυόταν πολύ σημαντική, όμως από το 57΄ και μετά ο Άρης Πετρούπολης πήρε μπρος βγάζοντας την ποιότητά του, που έχει από το ξεκίνημα των μπαράζ και στο 57΄ μετά από αδράνεια της άμυνας του Αετού ο Μαρίνου πέτυχε το 3-1, κάνοντας δύσκολο το έργο της ομάδας των Λουτρών, που δέχθηκε και τέταρτο γκολ στο 89΄ έπειτα από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αργυρίου. Ουσιαστικά το παιχνίδι για τον Αετό χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά μετά το 2-1 που πέτυχε ο Πετρουζέλλης, όταν ατύχησε να ισοφαρίσει στις δύο μεγάλες ευκαιρίες που του δόθηκαν. Ασφαλώς αν πήγαινε στα αποδυτήρια με το 2-2 η έκβαση του αγώνα θα μπορούσε να ήταν διαφορετική στο δεύτερο ημίχρονο.

Όπως και να ‘χει αυτό που μετράει είναι το τελικό 4-1 που έκανε εξαιρετικά δύσκολη την υπόθεση άνοδο για τον Αετό, καθώς πλέον ψάχνει ένα θαύμα με την Μαρκό την τελευταία αγωνιστική, αφού θα πρέπει να καλύψει την διαφορά τερμάτων που υπάρχει με την ομάδα από το Μαρκόπουλο. Αυτό σημαίνει πως ο Αετός θα πρέπει να νικήσει την Μαρκό με 4-0 και μπορεί τα πάντα να γίνονται στο ποδόσφαιρο, όμως αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές αυτό το σενάριο φαντάζει δύσκολο να πραγματοποιηθεί, κόντρα σε μία ομάδα που για να της βάλεις τέσσερα γκολ, πρέπει να έρθουν τα πάνω-κάτω, μιας και η ποιότητα της Μαρκό θεωρείται δεδομένη. Όμως από την στιγμή που υπάρχουν έστω και μαθηματικές ελπίδες για την άνοδο ο Αετός θα προσπαθήσει να τις εξαντλήσει. Αν όντως χαθεί η άνοδος στην Γ΄ Εθνική προφανώς μεγάλο ρόλο θα έχουν παίξει οι ήττες από τον Ατρόμητο Αγίου Γεωργίου και κυρίως αυτή στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ιάλυσο, καθώς αν είχε πάρει έστω και τον ένα βαθμό τώρα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

Να αναφέρουμε πως εκτός από τον Άρη Πετρούπολης από του χρόνου στην Γ΄ Εθνική θα αγωνίζεται και ο Ιάλυσος μετά την εκτός έδρας νίκη του με 1-0 επί του Πανσαμιακού. Ακόμη η Ελλάς Σύρου ολοκλήρωσε με νίκη τις υποχρεώσεις της στα μπαράζ, επικρατώντας 2-1 του Ατρόμητου Αγίου Γεωργίου στη Χίο.

Οι συνθέσεις

Άρης Πετρούπολης (Γ. Σιλεβίστας): Καλογερόπουλος, Τρακόσης, Λεβέντης, Μπιμάι (89 Σαμαράς), Κορώνης, Γεραγωτέλλης, Ρέτζο, Σούφλας (77 Μπριστογιάννης), Τσουκαλάς (51 Ράπτης), Μαρίνου (89 Καραδήμας), Αργυρίου.

Αετός (Θ. Διονυσάτος): Κουμπάς, Τοπάλι, Καλαφάτης, Καπταγιάννης (65 Λαμπράκης), Κριπιντίρης, Τσομπανέλλης, Παλαμουτσής (80΄Καδής), Βλαστέλλης (65 Αλαγιάννης), Μιχαλάκης, Σεφουλάι, Πετρουζέλλης.

Μπαράζ ανόδου στη Γ΄ Εθνική (8ος όμιλος)