Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: Αδίκησε τον εαυτό του ο Αιγέας στην ήττα με 3-1 από τον Αστέρα Καισαριανής

Ο Αιγέας έχασε χθες με 3-1 από τον Αστέρα Καισαριανής στο κατάμεστο γήπεδο του Πλωμαρίου σε ένα παιχνίδι που με βάση την απόδοσή του θα μπορούσε να είχε πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, καθώς επί της ουσίας αδίκησε τον εαυτό του.

Σε κάθε περίπτωση πάντως η ήττα δεν έφερε απογοήτευση στον νταμπλούχο Λέσβου καθώς άπαντες αναγνωρίζουν την καλή δουλειά που γίνεται από το ξεκίνημα των μπαράζ από τον Προκόπη Καρτάλη και τους παίκτες του παρά τις πολλές αντιξοότητες που αντιμετωπίζουν στο μίνι πρωτάθλημα, με αποκορύφωμα την κακή διαιτησία του Αργυρόπουλου και των βοηθών του στο χθεσινό παιχνίδι, που έπαιξε σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Στα του ματς ο Αιγέας ξεκίνησε πολύ δυνατά, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα στην πρώτη καλή στιγμή που δημιούργησε στην αναμέτρηση. Συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό ο Παράσχος Πρωτούλης κέρδισε τις κόντρες που έγιναν μέσα στη μικρή περιοχή και με κοντινό σουτ δημιούργησε σκορ στην αναμέτρηση. Το γκολ έδωσε ώθηση και ψυχολογία στην ομάδα του Πλωμαρίου για τη συνέχεια του αγώνα.

Ωστόσο στο 20΄ ο Αστέρας Καισαριανής κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Παληγεώργου από τον Μιχαλάκη. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Ραχήμ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ζαχαρή για το 1-1. Ο Αιγέας δεν πτοήθηκε από το γκολ που δέχθηκε και από το 30΄ και μετά άρχισε να χάνει την μια ευκαιρία μετά την άλλη προκειμένου να ανακτήσει το προβάδισμα. Στο 32΄ ο Φουτράκης μπλόκαρε σταθερά το σουτ του Κλούρα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα μετά από έξοχη σέντρα του Ψάνη ο Παράσχος Πρωτούλης δεν μπόρεσε να φθάσει στην μπάλα ώστε να την στείλει στα δίχτυα. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Αιγέας έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κλούρα να σουτάρει και την μπάλα να φεύγει εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Φουτράκη. Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος για τους γηπεδούχους, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η κεφαλιά του Σαλταμάρα, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Φουτράκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να φθάνουν μια ανάσα από το 2-1 με την μπάλα να περνάει κόρνερ μετά το σουτ του Μιχαλάκη. Στο 53΄ ο Αστέρας Καισαριανής ανέτρεψε πλήρως το σκορ με τον έμπειρο Σταμάτη Σαπαλίδη να χρίζεται σκόρερ με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 55΄ ο Ψάνης με σουτ βολίδα είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Φουτράκη, αν και οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται έντονα πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή την στιγμή που έσκασε στο χόρτο. Και αφού δεν έγινε το 2-2, στο 61΄ η αθηναϊκή ομάδα τιμώρησε την άμυνα του Αιγέα, βρίσκοντας τρίτο γκολ στο παιχνίδι, αυτή τη φορά από στατική φάση. Ο Ραχήμ εκτέλεσε φάουλ και ο Γεραγωτέλης με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Ζαχαρή, δίνοντας αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του. Στη συνέχεια ο Αιγέας προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και είχε καλή ευκαιρία για να το κάνει στο 70΄ με το σουτ του Τοπάλι να μπλοκάρει ο Φουτράκης.

Στο 75΄ ο Αιγέας διαμαρτύρεται έντονα για μια περίπτωση πέναλτι όταν σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυντικού του Αστέρα, όμως ο διαιτητής μετά από υπόδειξη του βοηθού έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ακολούθησε ολιγόλεπτη διακοπή με τους παίκτες και τους ανθρώπους του Αιγέα να διαμαρτύρονται έντονα για την απόφαση του διαιτητή να μην δώσει το πέναλτι. Μέσα στην αναστάτωση που προκλήθηκε ο διαιτητής απέβαλε με απευθείας κόκκινη τον Καραμπέτσο, ο οποίος ήταν στο γκρουπ των αναπληρωματικών. Το παιχνίδι συνεχίστηκε υπό τις έντονες διαμαρτυρίες του κόσμου προς την διαιτητική τριάδα, με τελευταία ευκαιρία να είναι στο 83ο λεπτό το σουτ-φάουλ του Ραχήμ που απέκρουσε ο Ζαχαρής.

Πλέον ο Αιγέας είναι αναγκασμένος να κοιτάξει την συνέχεια, χωρίς να γνωρίζει ακόμα τον επόμενο αντίπαλό του στα μπαράζ, μετά το αλαλούμ που έχει προκύψει με τις πολλές αλλαγές της ΕΠΟ στο πρόγραμμα των αγώνων και οι οποίες δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα στην ομάδα του Πλωμαρίου που ματώνει οικονομικά για να μπορέσει να αντεπεξέλθει στο μίνι πρωτάθλημα και στον στόχο που έχει και δεν είναι άλλος από την άνοδο στη Γ΄ Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία της.

ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ (Π. Καρτάλης): Ζάχαρης, Κάλφας (63′ Ι. Πρωτούλης), Καλαφάτης, Σαλταμάρας, Σούμα, Π. Πρωτούλης, Μιχαλάκης (67′ Κόμβος), Ψάνης (63′ Α. Πρωτούλης), Βελούτσος, Τοπάλλι (84′ Κασάι), Κλούρας

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ (Γ. Τσαμόπουλος): Φουτράκης, Χασιώτης (46′ Κραψίτης), Λεβέντης, Μαραγκουδάκης, Μουσταφίδης, Γεραγωτέλλης, Ζέλο (46′ Σταμούλης), Κάρδαρης, Σαπαλίδης (88′ Ψαραδέλης), Αμπντέλ Ραχήμ, Παληγεώργος (79′ Κουκοβίνης).