Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: Ο Αιγέας νίκησε 6-0 τη Θύελλα Χαλκειού και πάει για τελικό ανόδου με Φοίβο Κρεμαστής

Ο Αιγέας Πλωμαρίου νίκησε με το εμφατικό 6-0 την Θύελλα Χαλκειού για την 6η αγωνιστική στα μπαράζ ανόδου στη Γ΄ Εθνική και πλέον θα παίξει τους κόπους μιας ολόκληρης χρονιάς την Κυριακή 16 Ιουνίου, στη Ρόδο, με τον Φοίβο Κρεμαστής, διεκδικώντας το τρίτο εισιτήριο που οδηγεί στη Γ΄ Εθνική. Ο νταμπλούχος Λέσβου παίζοντας εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, συνέτριψε με 6-0 την αδιάφορη βαθμολογικά Θύελλα Χαλκειού, η οποία ήρθε στο Πλωμάρι για να βγάλει την υποχρέωση με μόλις 11 διαθέσιμους ποδοσφαιριστές στην αποστολή και χωρίς πολλούς βασικούς παίκτες, οι οποίοι απουσίαζαν για διάφορους λόγους ο καθένας.

Το παιχνίδι για την 6η αγωνιστική στον 8ο όμιλο των μπαράζ έγινε το απόγευμα του Σαββάτου κάτω από έντονη ζέστη, η οποία δυσκόλεψε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών, ειδικά αυτών της Θύελλας, που δεν είχε εναλλακτικές επιλογές στον πάγκο. Στο πρώτο μέρος η νταμπλούχος Χίου δέχθηκε πολλή πίεση από τον Αιγέα, που πραγματοποίησε πολλές τελικές προσπάθειες με πρωταγωνιστές τους Σεκού, Κλούρα και Π. Πρωτούλη. Η Θύελλα Χαλκειού περιορίστηκε σε καθαρά παθητικό ρόλο, θέλοντας να περιορίσει την δράση των επιθετικών του Αιγέα. Το πρώτο 45λεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται 1-0 με πέναλτι, που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Άκης Μιχαλάκης.

Στην επανάληψη ο Αιγέας μπήκε φουριόζος στο γήπεδο, έχοντας ένα εκπληκτικό εικοσάλεπτο στο οποίο σημείωσε τρία τέρματα, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-0. Μόλις στα 13 δευτερόλεπτα από την έναρξη της επανάληψης ο Παράσχος Πρωτούλης έκανε το 2-0 με υπέροχο ψηλοκρεμαστό σουτ από μακρινή απόσταση. Στο 49΄ ο Αιγέας είχε δοκάρι με τον Μιχαλάκη, ενώ δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σεκού να σκοράρει, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, για το 3-0. Στο 58΄ ο Θανάσης Πρωτούλης αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα της Θύελλας, βρήκε δίχτυα σε κενή εστία για το 4-0.

Ο χορός των γκολ για τον Αιγέα συνεχίστηκε στο 69΄ όταν μετά από κάθετη πάσα του Μιχαλάκη ο Θανάσης Πρωτούλης σούταρε στην κίνηση, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση και πέμπτο συνολικά για την ομάδα του Πλωμαρίου. Το κερασάκι στην τούρτα στην εύκολη νίκη του Αιγέα έβαλε στο 78΄ ο Γιάννης Βελούτσος, ο οποίος με σουτ έγραψε το τελικό 6-0.

Μετά την ολοκλήρωση και της 6ης αγωνιστικής στον 8ο όμιλο των μπαράζ ο Αιγέας Πλωμαρίου συνεχίζει να μοιράζεται την τρίτη θέση με τον Φοίβο Κρεμαστής, ο οποίος νίκησε δύσκολα στη Μήλο τον Παμμηλιακό με σκορ 2-1 και πλέον οι δυο τους ετοιμάζονται για τον μεγάλο μεταξύ τους τελικό, που θα κρίνει ποιος από τους Αιγέα ή Φοίβο Κρεμαστής θα ακολουθήσει τον ΑΟ Κερατέας και τον Αστέρα Καισαριανής στη Γ΄ Εθνική.

Το θετικό για την ομάδα του Πλωμαρίου είναι ότι θα παίξει για δυο αποτελέσματα την ερχόμενη Κυριακή, αφού βολεύεται και με την ισοπαλία, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων από τον Φοίβο Κρεμαστής. Φυσικά ο Αιγέας θα παίξει αποκλειστικά για τη νίκη, ελπίζοντας πως στο τέλος του αγώνα θα πανηγυρίσει την ιστορική άνοδο στη Γ΄ Εθνική.

ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ (Π. Καρτάλης): Ζαχαρής, Κασάϊ (31΄ Θ. Πρωτούλης), Καλαφάτης, Κάλφας (60΄ Τυρανής), Σαλταμάρας (60΄ Γ. Πρωτούλης), Σεκού, Τοπάλι, Γ. Βελούτσος, Μιχαλάκης (73΄ Μερτζάνης), Κλούρας, Π. Πρωτούλης  (72΄ Κόμβος)

ΘΥΕΛΛΑ ΧΑΛΚΕΙΟΥ (Μ. Χατζηδάκης): Μπαταγιάννης, Δέρδης, Καραφουλίδης, Βόσσος, Κρητικός, Μονιός, Πρόνι, Ζάγγος, Φαράζογλου, Γκιάλης, Κίρεφ