Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: Πρώτο ματς, πρώτη νίκη για τον Αετό

To πρώτο από τα πολλά βήματα που χρειάζεται προκειμένου να κερδίσει την άνοδο στη Γ΄ Εθνική, έκανε ο Αετός, που νίκησε χθες το απόγευμα στα Λουτρά με σκορ 4-0 τον Πυθαγόρα Σάμου.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική με την ομάδα των Λουτρών να αποδεικνύεται ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς, συνδυάζοντας τη νίκη με ένα καλό σκορ, που οπωσδήποτε θα βοηθήσει στην ψυχολογία των παικτών του Θεαγένη Διονυσάτου, που γνωρίζουν πολύ καλά πως τα δύσκολα είναι μπροστά τους.

Το πρώτο γκολ για τον Αετό στο ματς επετεύχθη στο 31ο λεπτό με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Άκη Μιχαλάκη. Το 2-0 έγινε στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους με κοντινό πλασέ του Τζίμη Βλαστέλλη. Με τη συμπλήρωση 50 λεπτών στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Κριπιντίρη. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αετός απώλεσε την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ, με τον Μιχαλάκη να μην αξιοποιεί το πέναλτι που κέρδισε ο Συβρής.

Στο 69΄ ο Αετός, που έκανε ό,τι ήθελε τον Πυθαγόρα, κέρδισε δεύτερο πέναλτι με την εκτέλεση να αναλαμβάνει αυτή τη φορά ο Σεφουλάι, ο οποίος βρήκε δίχτυα για το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 85ο λεπτό ο Γιάννης Κουνιάρης μετά από ασίστ του Μιχαλάκη. Τέλος, να αναφέρουμε πως ο αγώνας επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Κανδήλα από πλευράς Πυθαγόρα, ο οποίος χτύπησε στον ώμο.