Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ: Ξεκίνημα με τριάρα για τον Αετό!

Με το δεξί μπήκε στα μπαράζ ανόδου για τη Γ΄ Εθνική ο Αετός, ξεπερνώντας εύκολα το εμπόδιο της ΑΕ Βαθύλλου Πανσαμιακού με 3-0. Καλή εμφάνιση από τους πρωταθλητές νομού Λέσβου που κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, μην επιτρέποντας στην ομάδα της Σάμου να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Μιχαλάκης, Λαμπράκης και Σεφουλάι σημείωσαν τα γκολ για το σύνολο του Θεαγένη Διονυσάτου που βρίσκεται μόνο πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα του ειδικού πρωταθλήματος, μετά τα ισόπαλα αποτελέσματα σε Σύρο και Μαρκόπουλο.

Η ομάδα των Λουτρών μπήκε στο γήπεδο με αποκλειστικό στόχο να πάρει τους τρεις βαθμούς, μπαίνοντας σε θέση οδηγού μόλις στο 3ο λεπτό. Ο γκολκίπερ Κουμπάς με βαθιά μπαλιά τροφοδότησε τον Άκη Μιχαλάκη, ο οποίος αφού αρχικά πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, στην συνέχεια με σουτ εντός περιοχής, βρήκε δίχτυα για το 1-0, αφιερώνοντας το γκολ στον μεγάλο άτυχο των μπαράζ Παναγιώτη Χρυσάφη. Στο 14΄ οι γηπεδούχοι που είχαν την κατοχή της μπάλας με το μέρος τους, έφθασαν πολύ κοντά στην επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος, με τον τερματοφύλακα του Πανσαμιακού, Μαρίνο, να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Τσομπανέλλη έξω από την περιοχή.

Το πρώτο σουτ από πλευράς φιλοξενούμενων καταγράφηκε στο 19ο λεπτό από τον Άκουλλι με την μπάλα πάντως να περνάει αρκετά μέτρα δίπλα από το δοκάρι του Κουμπά. Επτά λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Αετού να απειλήσει, όταν μετά από κόρνερ του Πετρουζέλλη, ο Λαμπράκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μαρίνου. Ό,τι δεν κατάφερε σε αυτή τη φάση ο δυναμικός επιθετικός, το βρήκε ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, σουτάροντας έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Μαρίνου και  τον Λαμπράκη να βρίσκει δίχτυα για άλλο ένα παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Θεαγένη Διονυσάτου κατέβασαν λίγο ταχύτητα, έχοντας το μαξιλαράκι των δύο τερμάτων, χωρίς πάντως να απειληθούν ιδιαίτερα από τον Πανσαμιακό, οι παίκτες του οποίου έκαναν αρκετά λάθη στο παιχνίδι. Στη μία ώρα παιχνιδιού, ο Πετρουζέλλης δοκίμασε σουτ το οποίο ήταν άστοχο. Απεναντίας η καλύτερη στιγμή για τον Πανσαμιακό στο παιχνίδι, ήρθε στο 69ο λεπτό. Ο Άκουλλι εκτέλεσε κόρνερ με τον Μπορμπότη να σουτάρει από καλή θέση και την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Κουμπά. Στη συνέχεια ο Αετός έψαξε ένα τρίτο τέρμα που θα κλείδωνε την ήδη διαφαινόμενη νίκη του και παραλίγο να το βρει στο 75΄ με τον Τσομπανέλλη να προσπαθεί να νικήσει τον Μαρίνο, ο οποίος απέκρουσε.

Τελικά η ομάδα των Λουτρών στο 78΄ έκανε το 3-0 με την κεφαλιά του Κλάους Σεφουλάι, μετά την υπέροχη σέντρα του Πετρουζέλλη. Στη συνέχεια ο τεχνικός του Αετού, Θεαγένης Διονυσάτος έδωσε χρόνο συμμετοχής ακόμη και σε νεαρούς ποδοσφαιριστές, ξεκουράζοντας παράλληλα κάποιους βασικούς, καθώς ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι στην Χίο με τον Ατρόμητο Αγίου Γεωργίου την Τετάρτη, το οποίο ασφαλώς και θα έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας. Παρόλα αυτά ο Αετός κατάφερε να ξεκινήσει ιδανικά στα μπαράζ με την νίκη επί του Πανσαμιακού και είναι μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού στα παιχνίδια Ελλάς Σύρου – Ιάλυσος και Μαρκό – Άρης Πετρούπολης, υπήρξαν ισόπαλα αποτελέσματα 2-2 και 1-1 αντίστοιχα.

Οι συνθέσεις

Αετός (Θ. Διονυσάτος): Κουμπάς, Τοπάλι, Διμπαμπής, Καπταγιάννης, Κριπιντίρης, Λαμπράκης (70΄ Βλαστέλλης), Τσομπανέλλης, Παλαμουτσής (79΄ Αλαγιάννης), Πετρουζέλλης (79΄ Καδής), Μιχαλάκης (84΄ Βόικος), Σεφουλάι (84΄ Λούις)

ΑΕ Βαθύλλου Πανσαμιακού (Κ. Βούρος): Μαρίνος, Πασχάλης (63΄ Σταματόπουλος), Π. Χατζηπαναγιώτης, Στ. Χατζηπαναγιώτης, Παπαχρήστου (82΄ Βακεντής), Άκουλλι, Θύμιος (82΄ Ιωαννίδης), Σίδερης, Μπορμπότης, Γιαννούλης, Τεληγιαννίδης (67΄ Σεχάι)