Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΡΑΖ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΕΠΣ ΛΕΣΒΟΥ: Ηρακλής – Αιγέας 2-2: Ανοιχτοί λογαριασμοί ενόψει της ρεβάνς

Στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στο Πλωμάρι, την ερχόμενη Παρασκευή, θα λύσουν τις διαφορές τους και θα αναδειχθεί ο πρωταθλητής στο νομό μας Ηρακλής Ατσικής και Αιγέας Πλωμαρίου μετά το ισόπαλο 2-2 του Σαββάτου στην Ατσική.

Οι δυο ομάδες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους που κατέκλυσαν κάθε γωνιά του γηπέδου της Ατσικής, ανάμεσά τους και πολλοί του Αιγέα που ακολούθησαν την αποστολή των πρωταθλητών Λέσβου στο γειτονικό νησί. Η πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δυο ομάδων είχε πολύ σασπένς με Ηρακλή και Αιγέα να τα δίνουν όλα για τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. H ομάδα του Πλωμαρίου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ στο 10΄ με τον Καλαφάτη να τροφοδοτεί υπέροχα τον Παράσχο Πρωτούλη, ο οποίος είδε την τρύπα που υπήρχε στην άμυνα των γηπεδούχων και με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ έδωσε το προβάδισμα με 1-0 στους πρωταθλητές Λέσβου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ του παιχνιδιού, χάνοντας και άλλες ευκαιρίες στη συνέχεια για να αυξήσουν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους. Στο 18΄ ο Ψάνης ανάγκασε τον Μοσχόβα σε εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Κλούρα έγλειψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μοσχόβα. Μετά το πρώτο μισάωρο ο Ηρακλής άρχισε σιγά-σιγά να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, ισορροπώντας το παιχνίδι. Στο 31΄ ο Πέτρου βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Ζαχαρή, ο οποίος  στην προσπάθειά του να μαζέψει την μπάλα τραυματίστηκε στην κάτω γνάθο και στο δεύτερο ημίχρονο αντικαταστάθηκε από τον Γεωργιάδη.

Μάλιστα χρειάστηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις οι οποίες ήταν καθαρές, με τον έμπειρο γκολκίπερ να αποφεύγει τα χειρότερα. Επιστρέφοντας στο αγωνιστικό κομμάτι, τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο Ηρακλής Ατσικής έφθασε στην ισοφάριση με τον Μουρατίδη να εκτελεί κόρνερ, πασάροντας στον Φώτη Κρίκη ο οποίος βρήκε έξυπνα τον Τζάτζαλο, που μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Αιγέα μπήκαν κάπως νωθρά στο γήπεδο, επηρεασμένοι και από τον τραυματισμό του Ζαχαρή. Στο 52΄ο  Ηρακλής κέρδισε πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Γεωργιάδη στον Πέτρου. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Μουρατίδης, ο οποίος βρήκε δίχτυα για το 2-1 των γηπεδούχων που έφθασαν στην ανατροπή. Έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Αιγέα να κερδίσει πέναλτι μετά από ανατροπή του Καλαφάτη εντός περιοχής.

Ο Παράσχος Πρωτούλης, που ανέλαβε την εκτέλεση, νικήθηκε από τον Μοσχόβα, όμως στην επαναφορά της μπάλας ο Ψάνης που ήρθε από πίσω βρήκε δίχτυα με δυνατό σουτ, ισοφαρίζοντας για τους πρωταθλητές Λέσβου. Μετά το 70΄ οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων άρχισαν να μένουν από δυνάμεις, εξαιτίας της πολλής ζέστης που υπήρχε στο γήπεδο, με τους δυο προπονητές να προσπαθούν να φρεσκάρουν την ενδεκάδα με ό,τι όπλα είχαν στον πάγκο.

Μέχρι την ολοκλήρωση του παιχνιδιού οι δυο ομάδες έψαξαν το γκολ που θα τις έδινε την νίκη με τον Αιγέα να φθάνει κοντά σε αυτό στο 72΄ με τον Θανάση Πρωτούλη, ενώ ο Ηρακλής απείλησε αξιόλογα την εστία του Γεωργιάδη με τον Φώτη Κρίκη. Τελικά το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τις δυο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στο Πλωμάρι και από τη στιγμή που δεν μετράει το εκτός έδρας γκολ, όλα παραμένουν ανοιχτά αναφορικά με την ομάδα να στεφθεί πρωταθλήτρια στο νομό μας.