Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΡΑΖ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΕΠΣ ΛΕΣΒΟΥ: Στη Λήμνο θα κριθεί ο τίτλος στο Νομό

Στη ρεβάνς που θα γίνει στη Λήμνο το ερχόμενο Σάββατο θα κριθεί ο πρωταθλητής στο Νομό, αφού Αετός και Κεραυνός Αγίου Δημητρίου άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς παρά το 2-1 υπέρ της ομάδας των Λουτρών. Στο παιχνίδι που έγινε την περασμένη Παρασκευή, ο Αετός μπορεί να νιώθει αδικημένος από το τελικό σκορ, καθώς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, όπως και περισσότερες ευκαιρίες από τον Κεραυνό, ωστόσο αυτό το ρευστό 2-1 δεν του επιτρέπει να πανηγυρίσει ακόμη το πρωτάθλημα στο νομό, με την ρεβάνς στη Λήμνο και συγκεκριμένα στο γήπεδο του Αγίου Δημητρίου να αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς η υπόθεση τίτλος στο Νομό παραμένει ανοιχτή.

Σε ό,τι έχει να κάνει με το πρώτο παιχνίδι, ο Αετός μπήκε σε αυτό με σκοπό να επιβάλει το ρυθμό του και μόλις στο 3ο λεπτό έφθασε μια ανάσα από το 1-0 όταν ο Συβρής εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας του Κεραυνού, όμως το δυνατό σουτ που δοκίμασε βρήκε σε ετοιμότητα τον Τασίδη. Δεύτερη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήταν ένα σουτ εντός περιοχής από τον Γιάννη Μωυσίδη που πέρασε δίπλα από την εστία του Κεραυνού. Στο 16΄ ο Κεραυνός πλησίασε στην εστία του Κουμπά, φωνάζοντας για πέναλτι πάνω στον Καραμόσχο έπειτα από μαρκάρισμα παίκτη του Αετού. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι του Βαγγέλη Κουκάκη απείλησαν αξιόλογα για πρώτη φορά στο ματς, όταν ο Καραμόσχος έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κουμπά. Παρά την ευκαιρία του Κεραυνού ο Αετός ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου των Λουτρών και στο 24΄ έφθασε πολύ κοντά στο γκολ με το σουτ του Μιχαλάκη να σταματά στον Τασίδη.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα η ομάδα των Λουτρών που πίεζε τον Κεραυνό αρκετά ψηλά στο γήπεδο κέρδισε πέναλτι, με τον Ποντίκα να υποπίπτει σε λάθος και στην συνέχεια να ανατρέπει τον Μιχαλάκη μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή Λέκα να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι. Ο Άκης Μιχαλάκης σημάδεψε σωστά από τα 11 βήματα, δίνοντας προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του σε ένα καλό σημείο του αγώνα. Ο Αετός, που είχε το μομέντουμ, κατάφερε πέντε λεπτά αργότερα να κάνει δυο τα τέρματά του στον πρώτο αγώνα για το πρωτάθλημα στο Νομό. Συγκεκριμένα ο Μιχαλάκης σέντραρε από τα αριστερά με τον Σεφουλάι να δίνει την μπάλα στο Γιώργο Συβρή, ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0, με το οποίο ο Αετός πήγε στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, αν και στο 41΄ ο Κεραυνός θα μπορούσε να είχε σκοράρει, με το σουτ του Καραμόσχου από την μικρή περιοχή να καταλήγει άουτ.

Ο Αετός απείλησε πρώτος και στο δεύτερο ημίχρονο με τον σκόρερ του δεύτερου τέρματος στο 55ο λεπτό να χάνει την ευκαιρία για το 3-0. Στην συνέχεια οι ποδοσφαιριστές του Θεαγένη Διονυσάτου εμφάνισαν σημάδια κόπωσης στον αγωνιστικό χώρο, γεγονός το οποίο οφειλόταν στην υπερ-προσπάθεια που έκαναν στο πρώτο μέρος, ενώ από την στιγμή που είχαν να δώσουν επίσημο ματς για περίπου ένα μήνα, κάποια στιγμή ήταν σίγουρο πως οι παίκτες του Αετού θα κατέβαζαν ταχύτητα. Απεναντίας ο Κεραυνός το εκμεταλλεύτηκε, βρίσκοντας περισσότερους ανοιχτούς χώρους και στο 59ο λεπτό κατάφερε να μειώσει σε 2-1, με ωραία προσπάθεια και σουτ του Δημήτρη Μαρουκάκη, ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα στο ματς ως αλλαγή. Στο υπόλοιπο του αγώνα ο Αετός πίεσε ασφυκτικά τον Κεραυνό, ώστε να αποκτήσει ξανά διαφορά δυο τερμάτων από τον αντίπαλο, χωρίς αποτέλεσμα. Καλύτερες στιγμές από πλευράς γηπεδούχων στο 61΄ το ωραίο ανάποδο ψαλίδι από τον Βλαστέλλη το οποίο κατέληξε στα χέρια του Τασίδη, ενώ στο 67΄ μετά από σέντρα σουτ του Τοπάλι η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κεραυνού.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο δεύτερο μέρος ο Αετός διαμαρτύρεται έντονα για μια περίπτωση πέναλτι σε ένα  μαρκάρισμα που έγινε πάνω στον Μιχαλάκη από παίκτη του Κεραυνού, με τους ανθρώπους της ομάδας να θεωρούν πως υπήρξε παράβαση, η οποία δεν δόθηκε από τον διαιτητή Παναγιώτη Λέκα.