Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΡΑΖ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΕΠΣ ΛΕΣΒΟΥ: Το “σήκωσε” στο Νομό ο Αετός και πάει στα μπαράζ για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική

Πρωταθλητής στο Νομό Λέσβου αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Αετός, που νίκησε τον Κεραυνό με σκορ 1-2, στον αγώνα ρεβάνς που έγινε το Σάββατο στο γήπεδο του Αγίου Δημητρίου της Λήμνου και πλέον θα διεκδικήσει την άνοδo στην Γ΄ Εθνική, μέσω των αγώνων μπαράζ με τους πρωταθλητές από τα υπόλοιπα νησιά και την Αθήνα.

Στο παιχνίδι, το οποίο διεξήχθη υπό το φως των προβολέων, η ομάδα των Λουτρών μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να διαχειριστεί το σκορ του πρώτου αγώνα που είχε ολοκληρωθεί με 2-1. Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα καταγράφηκε στο 8ο λεπτό και ήταν για τους φιλοξενούμενους, με τον Βλαστέλλη μέσα από την περιοχή να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τασίδη. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κεραυνός έκανε την πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Κουμπά με τον Τσιαρή πάντως να μην μπορεί να νικήσει τον Κουμπά.

Ο Κεραυνός συνέχισε να πιέζει τον Αετό και στο 17΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, όταν μετά από λάθος της άμυνας του Αετού ο Καραμόσχος από καλή θέση έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Η μια φάση διαδεχόταν την άλλη καθώς τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Αετού να απειλήσει την εστία του Τασίδη με τον Κουνιάρη να μην μπορεί να βρει στόχο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 22΄ με το πλασέ του Διαματάρη να καταλήγει στα χέρια του Κουμπά. Στο 25΄ ο Σεφουλάι βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα του Κεραυνού, όμως το τελείωμά του δεν ήταν το ιδανικό. Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος η Κεφαλιά του Πιπερά, η οποία πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Τασίδη. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου 0-0 με τον Αετό να κρατάει την τύχη στα χέρια του για την κατάκτηση του τίτλου στο Νομό.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Αετός μπήκε πολύ δυνατά, έχοντας τρεις πολύ καλές στιγμές για να σκοράρει με τους Βλαστέλλη, Κουνιάρη και Μιχαλάκη. Η εδαφική υπεροχή των φιλοξενούμενων καρποφόρησε στο 55ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Πιπεράς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τασίδη, κάνοντας το 0-1, ένα γκολ το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους στον Αετό. Στη συνέχεια ο Κεραυνός του οποίου το έργο δυσκόλεψε αρκετά, έμεινε με δέκα παίκτες στο γήπεδο καθώς στο 69ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ματθαίος Μαρουκάκης για φάουλ πάνω στον Τοπάλι. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φθάσουν στην ισοφάριση με τη συμπλήρωση 79 λεπτών στο παιχνίδι.

Συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χαματάι από τα δεξιά ο Ποντίκας με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κουμπά, βάζοντας τον Κεραυνό ξανά στο παιχνίδι της κατάκτησης του τίτλου στο Νομό, αφού η ομάδα του Βαγγέλη Κουκάκη χρειαζόταν ένα ακόμη γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση. Αναγκαστικά σχεδόν όλος ο Κεραυνός εγκαταστάθηκε στην περιοχή του Αετού, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν κενοί χώροι στην άμυνά του, τους οποίους εκμεταλλεύτηκε η ομάδα των Λουτρών, η οποία στο 87΄ κλείδωσε το πρωτάθλημα στο Νομό με την κεφαλιά του Μιχαλάκη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-2 και σε συνδυασμό με το ίδιο σκορ που σημειώθηκε στον πρώτο αγώνα ο Αετός κατάφερε να πετύχει τον στόχο του και πλέον ετοιμάζεται για την παρουσία του στα μπαράζ ανόδου για τη Γ΄ Εθνική, τα οποία θα ξεκινήσουν αυτή την Κυριακή, διεκδικώντας ένα από τα τρία εισιτήρια ανόδου απέναντι σε πολύ καλές ομάδες.

Από κει και πέρα αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στον Κεραυνό που στάθηκε πολύ καλά απέναντι στους πρωταθλητές Λέσβου, διεκδικώντας με αξιώσεις τον τίτλο στο Νομό και, όπως όλα δείχνουν, η συγκεκριμένη ομάδα θα μας απασχολήσει αρκετά τα επόμενα χρόνια. Από την άλλη ο Αετός απέδειξε για άλλη μια φορά την δυναμική που έχει χτίσει τα τελευταία χρόνια και διακαής πόθος των ανθρώπων της ομάδας είναι η επιστροφή στη Γ΄ Εθνική, εκεί όπου αγωνίστηκε και την σεζόν 2020-21. Ακόμη να αναφέρουμε πως μετά την λήξη του αγώνα ρεβάνς που έγινε στο ανακαινισμένο γήπεδο του Αγίου Δημητρίου στη Λήμνο, ακολούθησε η στέψη στον πρωταθλητή Νομού Λέσβου Αετό Λουτρών από τους ανθρώπους της ΕΠΣΛ, που έδωσαν το παρών στο γειτονικό νησί.

• Κεραυνός Αγ. Δημ. (Β. Κουκάκης): Τασίδης, Ηλιάδης (74΄ Λουλάκης), Ευαγγελιδάκης, Ποντίκας, Τζανετάκος, Διαματάρης, Χαματάϊ, Καπερώνης, Μαρουκάκης Μ., Τσιαρής (45’ Μαρουκάκης Δ.), Καραμόσχος
  • Αετός (Θ. Διονυσάτος): Κουμπάς, Τοπάλι, Καλαφάτης, Μπάρκας, Πιπεράς (90′ Βόϊκος), Κριπιντίρης, Κουνιάρης (74’ Μωυσίδης Ν.), Βλαστέλλης, Μιχαλάκης (90′ Πατσατζής), Σεφουλάϊ (87’ Μωϋσίδης Γ.)

Δηλώσεις

Θεαγένης Διονυσάτος – προπονητής Αετού

«Πιστεύω ότι έγιναν δυο πάρα πολύ καλά παιχνίδια με πολύ πάθος και ένταση από τις δυο ομάδες που διεκδίκησαν το πρωτάθλημα στο Νομό. Νομίζω ότι και στα δυο ματς δείξαμε ότι το θέλαμε περισσότερο και θα έλεγα πως αυτό που μας επηρέασε λίγο παραπάνω ήταν η έλλειψη ρυθμού από τις 25 ημέρες αποχή από τα επίσημα παιχνίδια. Παρόλα αυτά με την ποιότητα που έχουμε σαν ομάδα καταφέραμε να σκοράρουμε και στα δυο παιχνίδια από δυο γκολ και νομίζω εκεί κρίθηκαν και τα δυο ματς. Από δω και πέρα πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα για τα μπαράζ ανόδου στη Γ΄ Εθνική και με βάση την εμπειρία που είχαμε από την περσινή μας συμμετοχή, είναι δεδομένο πως θα αντιμετωπίσουμε πολλές δυσκολίες, αντιμετωπίζοντας πολύ δυνατές ομάδες και θα πρέπει να βρούμε τις λύσεις προκειμένου να πετύχουμε το στόχο της ανόδου στη Γ΄ Εθνική».

Άκης Μιχαλάκης – ποδοσφαιριστής Αετού

«Είναι μια προσπάθεια την οποία έχουμε ξεκινήσει εδώ και παρά πολύ καιρό. Πρωταρχικός στόχος όταν ξεκινήσαμε το καλοκαίρι ήταν η κατάκτηση του πρωταθλήματος στη Λέσβο και στην συνέχεια η κατάκτηση του τίτλου στο Νομό. Καταφέραμε να υλοποιήσουμε και τους δυο στόχους και πλέον ετοιμαζόμαστε να πάμε στα μπαράζ προκειμένου να διεκδικήσουμε την άνοδο στη Γ΄ Εθνική, κάτι που πέρυσι χάσαμε στις λεπτομέρειες. Εμείς οι παίκτες, η διοίκηση και το τεχνικό τιμ νιώθουμε πάρα πολύ χαρούμενοι που καταφέραμε και πήραμε αυτό τον τίτλο. Δεν σταματάμε όμως διότι για μας το πραγματικό πρωτάθλημα ξεκινάει τώρα και πιστεύω πως στο τέλος θα χαμογελάσουμε, παίρνοντας το εισιτήριο για την Γ΄ Εθνική, αναγνωρίζοντας τις δυσκολίες που υπάρχουν για να πετύχουμε αυτό τον δύσκολο στόχο».

Βαγγέλης Κουκάκης – προπονητής Κεραυνού

«Δεν θέλω να αναφερθώ στο πώς είδα το παιχνίδι παρά μόνο να πω τρία πράγματα. Πρώτον συγχαρητήρια στον Αετό για την δίκαιη κατάκτηση του πρωταθλήματος στο Νομό, δεύτερον στα δικά μου τα παιδιά, στην ομάδα μου για την προσπάθεια που έκαναν όλο τον χρόνο, τον ιδρώτα που ρίχνουν όλο τον χρόνο, τις ώρες που αφιερώνουν για να βρίσκονται μέσα στο γήπεδο και τρίτον συγχαρητήρια (ειρωνικά) στην τρίτη ομάδα που βρίσκεται στο γήπεδο, αυτή των διαιτητών. Δεν γίνεται στο πρώτο παιχνίδι που έγινε στα Λουτρά με Μυτιληνιούς διαιτητές να μην υπάρχει καμία διαμαρτυρία και όλα να κυλάνε όμορφα και εδώ με διαιτητές από τη Λήμνο να βλέπουμε έναν αγώνα αντί να είναι γιορτή να πρωταγωνιστούν οι διαιτητές. Αυτά, συγχαρητήρια και πάλι στον Αετό για την κατάκτηση του τίτλου στο Νομό και στην δική μου την ομάδα για την προσπάθεια που κατέβαλε και στα δυο παιχνίδια».

Ματθαίος Μαρουκάκης – ποδοσφαιριστής Κεραυνού

«Θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και δικαιούμασταν να σκοράρουμε εμείς πρώτοι. Στην επανάληψη οπισθοχωρήσαμε λίγο, δεχθήκαμε και το γκολ από μια στατική φάση, παρόλα αυτά καταφέραμε να ισοφαρίσουμε έστω και αν παίζαμε με δέκα παίκτες λόγω της δικής μου αποβολής την οποία θεωρώ άδικη. Εμείς δώσαμε ό,τι είχαμε για να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα στο Νομό, δεν πειράζει που δεν τα καταφέραμε, κρατάμε την προσπάθεια και προχωράμε παρακάτω».