Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

ΜΠΑΡΑΖ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΕΠΣ ΛΕΣΒΟΥ: Υπέρ-πρωταθλητής με το… σπαθί του ο Αιγέας 4-1 τον Ηρακλή Ατσικής!

Την κατάκτηση του πρωταθλήματος στο νομό μετά από 18 ολόκληρα χρόνια πανηγυρίζει από την Παρασκευή ο Αιγέας, που κέρδισε στον επαναληπτικό αγώνα που έγινε στο Πλωμάρι τον Ηρακλή Ατσικής, με σκορ 4-1 και πλέον ετοιμάζεται να εκπροσωπήσει τη Λέσβο στα μπαράζ ανόδου για τη Γ΄ Εθνική, με στόχο να ανέλθει στις εθνικές κατηγορίες ώστε να βάλει τον καλύτερο επίλογο σε μια μαγική χρονιά που θα την θυμούνται για πολλά χρόνια στο Πλωμάρι.

Στο γήπεδο του Πλωμαρίου, το οποίο αποδείχθηκε μικρό για να χωρέσει τον κόσμο που βρέθηκε εκεί για να παρακολουθήσει αυτή τη σπουδαία αναμέτρηση, οι ποδοσφαιριστές του Αιγέα έκαναν το τέλειο παιχνίδι, κυριαρχώντας και στα 90 λεπτά του αγώνα, που εξελίχθηκε σε θρίαμβο για την ομάδα του Πλωμαρίου, η οποία επικράτησε πολύ εύκολα 4-1 του Ηρακλή Ατσικής, που ήταν αγνώριστος σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι έχοντας την στήριξη του κόσμου μπήκαν στο ματς με το πόδι πατημένο στο γκάζι, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με σουτ του Παράσχου Πρωτούλη. Ο Αιγέας έδειχνε να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και ήταν μονίμως στην επίθεση, την ίδια στιγμή που οι παίκτες του Ηρακλή φάνηκαν επηρεασμένοι από το γρήγορο γκολ που δέχθηκαν. Ο Αιγέας είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών προκειμένου να πετύχει και δεύτερο γκολ, το οποίο βρήκε τελικά στο 23ο λεπτό με υπέροχο σουτ του Δημήτρη Ψάνη, ο οποίος έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη και τον τίτλο. Το σκορ έμεινε στο επίπεδο του 2-0 μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, χάρη στις σπουδαίες επεμβάσεις του Μοσχόβα, ο οποίος έκανε ό,τι μπορούσε ώστε ο Ηρακλής να μείνει ζωντανός στη μάχη του τίτλου.

Στην επανάληψη ο Αιγέας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας. Η πίεση από πλευράς γηπεδούχων απέφερε ένα ακόμη γκολ που ήταν το τρίτο και σημειώθηκε από τον Ψάνη, ο οποίος αξιοποίησε την σέντρα του Σεκού και με το κεφάλι έκανε το 3-0. Κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν καθώς ο Αιγέας είχε ένα ισχυρό προβάδισμα με 3-0 απέναντι στον Ηρακλή Ατσικής, που δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην άμυνά του για να ανακόψει την πολύ δραστήρια επιθετική γραμμή του Αιγέα.

Μάλιστα στο 72΄ η ομάδα του Πλωμαρίου πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Παράσχο Πρωτούλη να εκμεταλλεύεται την σύγχυση που προέκυψε στην άμυνα των φιλοξενούμενων και με σουτ από κοντά, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Αιγέα. Το μόνο που κατάφερε ο Ηρακλής ήταν να μειώσει στο τελικό 4-1, με σουτ του Βασίλη Κρίκη, που ήταν από τους λίγους διακριθέντες για τον Ηρακλή Ατσικής.

Με το που ακούστηκε το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Βουρανή, παίκτες, τεχνικό επιτελείο και διοίκηση στον Αιγέα έγιναν όλοι μαζί ένα κουβάρι, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του πρωταθλήματος στο νομό, που αποτελεί ιστορική στιγμή για την ομάδα του Πλωμαρίου καθώς κατάφερε να επιστρέψει στην κορυφή μετά από πάρα πολλά χρόνια. Το τρόπαιο στην πρωταθλήτρια ομάδα του Αιγέα έδωσε στον αρχηγό της, Στάθη Καραμπέτσο, ο Περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου Κώστας Μουτζούρης, ενώ στον φιναλίστ Ηρακλή, που κέρδισε τις εντυπώσεις όλων ανεξαρτήτως του αποτελέσματος στον αγώνα της Παρασκευής, την απονομή του κυπέλλου έκανε ο Αντιπεριφερειάρχης τεχνικών έργων Χρυσόστομος Χατζηκυριαζής. Το πάρτι στον Αιγέα για το πρωτάθλημα στο νομό συνεχίστηκε μέχρι αργά το βράδυ της Παρασκευής σε μαγαζί του χωριού στο οποίο βρέθηκε και ο κόσμος της ομάδας για να πανηγυρίσει μαζί με τους παίκτες αυτή τη μεγάλη επιτυχία.

Επιπλέον να αναφέρουμε πως Ηρακλής και Αιγέας θα ανταμώσουν ξανά για τρίτη φορά φέτος, αφού το Σάββατο 27 Απριλίου έχει προγραμματιστεί να γίνει στο γήπεδο της Μύρινας ο τελικός του κυπέλλου στο νομό.

Οι συνθέσεις:

ΑΙΓΕΑΣ: Ζαχαρής, Κασάι, Καλαφάτης, Κάλφας, Γ. Πρωτούλης (66΄ Βελούτσος), Σεκού, Ψάνης, Π. Πρωτούλης (75΄ Τυρανής), Κλούρας (66΄ Κόμβος), Τοπάλι (75΄ Καραμπέτσος), Μιχαλάκης (60΄ Θ. Πρωτούλης)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΤΣΙΚΗΣ: Μοσχόβας, Κουφιδάκης (66΄ Κωνσταντίνου), Μπαλτατζής, Παλάσκας, Τζάτζαλος, Φ. Κρίκης, Δ. Κρίκης, Ψυρούκης, Β. Κρίκης, Πέτρου, Μουρατίδης  (76΄ Μπεκρής).