Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Μπάσκετ

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

Επέστρεψε στις νίκες ο Παπάδος, 86-78 την Έξω Παναγίτσα!

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο Παπάδος Γέρας πήρε μία σημαντική νίκη απέναντι στην Έξω Παναγίτσα με 86-78. Αυτή ήταν η δεύτερη εντός έδρας νίκη για το σύνολο του Γιώργου Καραμβάλη, που ξεπέρασε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα από την Δάφνη. Στο ματς της 3ης αγωνιστικής, ο Παπάδος προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο 48-34, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφθασε ακόμα και τους 20 πόντους. Όμως η Έξω Παναγίτσα έκανε την δική της αντεπίθεση, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους προς το φινάλε του αγώνα και εκεί η Γέρα με δύο τρίποντα από Ψημίτη και Γρηγόρη Ζεστό, κατάφερε να σφραγίσει μια μεγάλη νίκη, στο τελευταίο ματς πριν την διακοπή του πρωταθλήματος λόγω κορονοϊού.

MVP για ακόμα μια φορά ήταν ο Μάρκος Ψημίτης με 31 πόντους και πέντε τρίποντα, ενώ πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά του Γιώργου Καμινέλλη με 18 πόντους με δύο τρίποντα. Από την ομάδα της Χαλκίδας ξεχώρισε ο Γκιζόγιαννης με 18 πόντους.

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Έκανε… σεφτέ ο Θησέας!

Την πρώτη του νίκη στην Α2 των γυναικών πανηγύρισε ο Θησέας, επικρατώντας του ΑΟ Άργους Οι Δαναοί με 49-35. Τα κορίτσια του Στρατή Αλμπάνη μπορεί στο ξεκίνημα να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας, κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και έχοντας πιο καθαρό μυαλό από τον αντίπαλο έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Από την ομάδα της Παναγιούδας μεγάλο παιχνίδι έκανε η Ρόδη Χρυσοστομίδου, η οποία πέτυχε 24 πόντους με δύο τρίποντα, ενώ πολύ θετική παρουσία είχε και η Κούση που έβαλε 10 πόντους με δύο τρίποντα. Να σημειωθεί πως και για τον Θησέα αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι, αφού και το πρωτάθλημα της Α2 των γυναικών θα διακοπεί για ένα μήνα λόγω των μέτρων για τον κορονοϊό.