Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Άλωσε το Ψυχικό ο Αιολικός!

Πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, ο Αιολικός νίκησε τον Ποσειδώνα Νέου Ψυχικού με σκορ 79-85, κατακτώντας δυο σημαντικούς βαθμούς και παράλληλα το 9ο φετινό ροζ φύλλο αγώνα στον 3ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής. Ουσιαστικά μετά από αυτή την νίκη η ομάδα της Μυτιλήνης κλείδωσε την 7η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, αφού εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την τελευταία αγωνιστική θα φθάσει σε διψήφιο αριθμό νικών, μιας και αναμένεται να πάρει στα χαρτιά το παιχνίδι με τον Μανδραϊκό.

Στο παιχνίδι της Κυριακής ο Αιολικός, έχοντας πολύ καλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα κατάφερε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, μια διαφορά η οποία ανέβηκε ακόμη περισσότερο μέχρι το ημίχρονο, το οποίο βρήκε το σύνολο του Γιώργου Γκούμα στο +21 (31-50). Στην επανάληψη οι αθλητές του Αιολικού χαλάρωσαν κάπως λόγω και της διαφοράς που είχαν χτίσει στο πρώτο ημίχρονο, επιτρέποντας στον Ποσειδώνα να μειώσει τη διαφορά, η οποία στο τέταρτο δεκάλεπτο έπεσε και κάτω από τους 10 πόντους, όμως με σωστή διαχείριση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα της Μυτιλήνης κατάφερε να φύγει από το Ψυχικό με την πολυπόθητη νίκη, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Τάκη Νικολακόπουλο, ο οποίος με τους 24 πόντους που σημείωσε ήταν λίρα εκατό στην επίθεση για τον Αιολικό, που είχε επίσης διψήφιους τους Βαλιώτη με 14 και Τσιόγκα, Καμινέλλη με 11 πόντους.

Αυτό ίσως που προβλημάτισε περισσότερο τους ανθρώπους του Αιολικού είναι η νίκη-έκπληξη του Φοίνικα Πειραιά στην έδρα της Νίκης Αμαρουσίου, η οποία υπό προϋποθέσεις και ανάλογα με τα αποτελέσματα στην τελευταία αγωνιστική μπορεί να φέρει πάνω στον Αιολικό την Νίκη Αμαρουσίου στα διασταυρώματα της δεύτερης φάσης των play out.