Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή στους άνδρες

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος στο πρωτάθλημα ανδρών της ΕΟΚ Λέσβου με τον Αρισβαίο Καλλονής να ανακηρύσσεται πρωταθλητής χειμώνα.

Αν και ισοβαθμεί στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Αίολο, εντούτοις είναι το σωματείο που κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, καθώς είχε καταφέρει να νικήσει τον Αίολο στο μεταξύ τους παιχνίδι και μάλιστα με μεγάλη διαφορά. Αυτό βέβαια λίγη σημασία έχει, αφού ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος αναμένεται με πολύ ενδιαφέρον, όπως και τα πλέι-οφ που θα ακολουθήσουν.

Άλλωστε το φετινό πρωτάθλημα είναι το πιο αμφίρροπο των τελευταίων ετών, καθώς δεν υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Για την 7η αγωνιστική  ο Αρισβαίος συνέχισε το ντεμαράζ νικών του, ξεπερνώντας το εμπόδιο του ΑΟ Μυτιλήνης με 64-52. Η ομάδα της Καλλονής είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και η αλήθεια είναι πως δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο από τον ΑΟΜ, που τουλάχιστον κράτησε την διαφορά όσο πιο χαμηλά μπορούσε.

Από κει και πέρα ο Αίολος, που επίσης βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα το τελευταίο διάστημα, πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής με τον Παλλεσβιακό με σκορ 51-44 και εξακολουθεί να ισοβαθμεί στην κορυφή μαζί με τον Αρισβαίο. Από το σκορ και μόνο καταλαβαίνει κανείς πως στο εν λόγω παιχνίδι κυριάρχησαν οι δύο ομάδες, που παράλληλα ήταν άστοχες στην επίθεση. Ο Παλλεσβιακός μπήκε πιο δυνατά στο ντέρμπι, παίρνοντας μια μικρή απόσταση από τον αντίπαλο, όμως στην επανάληψη και κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αίολος άρχισε σταδιακά να ανεβάζει την απόδοσή του, ανατρέποντας το εις βάρος του σκορ, φθάνοντας έτσι σε μια πολύτιμη νίκη.

Μπορεί το Αίολος – Παλλεσβιακός να ήταν το ντέρμπι της αγωνιστικής, όμως το πιο αμφίρροπο παιχνίδι έγινε ανάμεσα στην Αθλητική Λέσχη και τον Ερμή Παμφίλων. Νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε η Λέσχη που έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Ερμή Παμφίλων στον έξτρα χρόνο της παράτασης με σκορ 63-60. Η ομάδα του Γιώργου Καραμβάλη, που παρατάχθηκε στο ματς με μόνο άνδρα τον Σταμούλη, λίγο έλειψε να πέσει θύμα έκπληξης από τον Ερμή, που δείχνει να παλεύει όλα τα παιχνίδια. Η κανονική διάρκεια του ματς τελείωσε ισόπαλη και στο έξτρα πεντάλεπτο η Λέσχη ήταν λίγο πιο εύστοχη στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Τέλος, την πέμπτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Παπάδος Γέρας και μάλιστα με εύκολο τρόπο απέναντι στον Παγγεραγωτικό, 50-77 το τελικό σκορ. Η Γέρα ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του ματς, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γιάννη Σίσκα