Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Ανεβαίνει ο Αιολικός, 82-62 τον ΦΟΒ

Μια πολύ σημαντική νίκη για την οικονομία του πρωταθλήματος πήρε ο Αιολικός επί του ΦΟ Βροντάδου με 82-62.

Αυτό ήταν το έκτο ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα της Μυτιλήνης στη Γ΄ Εθνική, το οποίο συνδυάστηκε με πολύ καλό μπάσκετ από τους παίκτες του Γιώργου Γκούμα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Αιολικός κατάφερε να βγει νικητής στην νησιωτική μονομαχία με τον ΦΟΒ, που με την σειρά του παρουσιάστηκε κατώτερος του αναμενομένου, μένοντας πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα.

Το σύνολο του Γιώργου Γκούμα παρουσιάστηκε στο παρκέ του κλειστού της Νεάπολης, αποφασισμένο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και μάλιστα με μια αξιόλογη διαφορά στην προσπάθεια που κάνει να ανέβει θέσεις στο βαθμολογικό πίνακα, ώστε να μπει με πολλά πλεονεκτήματα στα play out. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +11 (35-24), ενώ ανάλογο ήταν το σκηνικό του αγώνα και στην επανάληψη, με τον Αιολικό να ανεβάζει ακόμη περισσότερο τη διαφορά, φθάνοντας σε αυτή την σημαντική επιτυχία με πολλούς παίκτες να βρίσκονται σε εξαιρετική μέρα. Συγκεκριμένα πρώτος σε πόντους ήταν ο Νικολακόπουλος που είχε 16, ενώ διψήφιοι ήταν ακόμη οι Τσιόγκας και Ντουζίδης με 15, Καμινέλλης στην επανεμφάνισή του με 14 και Δεκαβάλας με 10 πόντους.