Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Ανώτερος του Παπάδου Γέρας ο Αρισβαίος με εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο

Ο Αρισβαίος με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 94-76 του Παπάδου Γέρας και εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της Α΄ ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου.

Το παιχνίδι, που έγινε στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής, είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο, με την Γέρα να μένει κοντά στο σκορ παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες που είχε να διαχειριστεί ο προπονητής της, Σταύρος Προκοπίου. Στο δεύτερο μισό, όμως, ο Αρισβαίος κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ του κλειστού της Νεάπολης, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση με καλά ποσοστά στα “σουτ εντός παιδιάς”. Γρήγορα η ομάδα της Καλλονής απέκτησε διψήφιες διαφορές στο παιχνίδι και κατάφερε να φθάσει στην νίκη που ήταν η 15η σε ισάριθμους αγώνες.  Καθοριστικός για την ομάδα της Καλλονής ήταν ο Γιάννης Σίνης, ο οποίος έκανε double-double με 22 πόντους και 16 ριμπάουντ. Καθοριστικός με μεγάλα σουτ ήταν ο Καμινέλλης που είχε 21 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά των Σουλίκα και Πάσκου με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς ηττημένων, που στο δεύτερο μέρος έμειναν από δυνάμεις λόγω του περιορισμένου ροτέισον, προσπάθησαν ο Σίμου με 23 πόντους και ο Παπαναστασίου με 20.

Από κει και πέρα την είσοδό του στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος για πρώτη φορά εξασφάλισε και μαθηματικά ο Ερμής Παμφίλων, ο οποίος δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον Αιολικό, του οποίου επιβλήθηκε 59-30. Η Αθλητική Λέσχη σε ρυθμούς προπόνησης νίκησε 75-43 τον ΑΟ Μυτιλήνης, παραμένοντας σταθερά στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τέλος, ο Αίολος πήρε στα χαρτιά το παιχνίδι με τον Πολυνίκη που παραιτήθηκε από τον αγώνα.