Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο ο Αιολικός στην Ραφήνα

Μόνο για ένα ημίχρονο μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός ο Αιολικός, που γνώριζε εξ αρχής πως θα είχε πολύ δύσκολο έργο κόντρα στον Αργοναύτη Ραφήνας, αντιμετωπίζοντας μια ομάδα με άλλους στόχους σαφώς πιο υψηλούς. Στο πρώτο παιχνίδι για το 2023 η ομάδα του Γιώργου Γκούμα, αν και πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με μόλις εννέα πόντους διαφορά (35-26), εντούτοις στην επανάληψη ο Αργοναύτης, με ένα μεγάλο σερί και παίζοντας πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση ανέβαζε τη διαφορά όλο και περισσότερο, για να φθάσει σε μια πολύ εύκολη επικράτηση με 79-42. Ουσιαστικά ο Αιολικός δεν εμφανίστηκε ποτέ στο παρκέ, στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, μένοντας πολύ χαμηλά στην επίθεση, όμως λίγο-πολύ ήξερε πως δύσκολα θα μπορούσε να πάρει από αυτό το ματς, που ήταν εκτός προγράμματος για τους νησιώτες.

Μετά από αυτή την αναμενόμενη ήττα οι νησιώτες υποχώρησαν στο 4-8, ωστόσο παρέμειναν στην όγδοη θέση της βαθμολογίας και με την απαραίτητη μεταγραφική ενίσχυση που αναμένεται να γίνει το επόμενο διάστημα, θα τα δώσουν όλα στα υπόλοιπα παιχνίδια, ώστε να πετύχουν το μεγάλο στόχο της παραμονής. Όσον αφορά στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Αργοναύτη από τον Αιολικό διασώθηκε μόνο ο Γιώργος Καμινέλλης ο οποίος είχε 16 πόντους, ενώ παίκτες-κλειδιά, όπως οι Νικολακόπουλος και Τσιόγκας πέτυχαν λίγους πόντους, κάτι που οφείλεται ξεκάθαρα στην πολύ καλή άμυνα που έπαιξε ο Αργοναύτης.