Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Δεν τα κατάφεραν Παπάδος και Θησέας

Δύο ήττες ήταν ο απολογισμός των ομάδων μας στις εθνικές κατηγορίες.

Για την Γ΄ Εθνική των ανδρών ο Παπάδος Γέρας γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα από το Πικέρμι με 61-47. Το συγκρότημα του Γιώργου Καραμβάλη πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο όπου εκεί ξέφυγε η διαφορά και κάπως έτσι ήρθε δίκαια η ήττα. Βέβαια ο Παπάδος παρατάχθηκε στο παιχνίδι με δύο σημαντικές απουσίες, αυτές των Μιλούση και Χατζηκάλφα, οι οποίες έπαιξαν ρόλο. Πάντως η Γέρα ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο όπου βρισκόταν πίσω στο σκορ με οκτώ πόντους διαφορά (29-21). Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν στο σκοράρισμα οι Αρχιμανδρίτης και Καμινέλλης που πέτυχαν από 16 πόντους.

Τώρα για την Α2 των γυναικών ο Θησέας κοίταξε στα μάτια τον Αιγέα Χίου, χάνοντας το ροζ φύλλο αγώνα στις λεπτομέρειες με 61-54. Η ομάδα της Παναγιούδας έδειξε σημαντικά βελτιωμένη σε σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας στον Πειραιά και έφθασε κοντά σε μία σημαντική νίκη, όμως στο κρίσιμο σημείο ο Αιγέας ήταν πιο εύστοχος και πήρε εκείνος τη νίκη. Ο Θησέας είχε σε μεγάλη μέρα την Νάκη που πέτυχε 15 πόντους, ενώ από τον Αιγέα ξεχώρισε η Κοματσιούλη με 26 πόντους. Να σημειωθεί ότι ο Θησέας εκφράζει παράπονα για την διαιτησία και κυρίως για τον πρώτο διαιτητή Παπανικολάου, ο οποίος μάλιστα απέβαλε στο τέταρτο δεκάλεπτο τον προπονητή του Θησέα, Στρατή Αλμπάνη, με δύο τεχνικές ποινές.