Σάββατο, 22 Ιουνίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Δύσκολη πρεμιέρα με τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου για Αρισβαίο και Αίολο

Άρθρα & Δημοσιεύσεις

Τελευταία Άρθρα & Ειδήσεις

Το πρόγραμμα των αγώνων στα ειδικά πρωταθλήματα ανόδου στη Γ΄ Εθνική ανδρών και Α2 γυναικών έμαθαν Αρισβαίος Καλλονής και Αίολος Μυτιλήνης αντίστοιχα, στην κλήρωση, που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 4 Ιουνίου στα γραφεία της ΕΟΚ. 

Οι αγώνες μπαράζ θα πραγματοποιηθούν στην Αθήνα το διάστημα 19 – 23 Ιουνίου με την συμμετοχή των πρωταθλητών από το Αιγαίο. Στην πρεμιέρα του ειδικού πρωταθλήματος ανόδου στη Γ΄ Εθνική ανδρών που θα γίνει στο Μοσχάτο, ο νταμπλούχος Λέσβου Αρισβαίος Καλλονής θα αντιμετωπίσει την Ελπίδα Πεταλούδων, που πήρε αήττητη τον τίτλο στα Δωδεκάνησα και αποτελεί ένα από τα φαβορί για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική, έχοντας στις τάξεις της παίκτες με εμπειρία στις εθνικές κατηγορίες. 

Η προετοιμασία του Αρισβαίου συνεχίζεται με εντατικούς ρυθμούς, έχοντας μπροστά του δυο εβδομάδες για να προετοιμαστεί κατάλληλα, ώστε να παρουσιαστεί δυνατός στους αγώνες μπαράζ, διεκδικώντας το ένα και μοναδικό εισιτήριο που οδηγεί στη Γ΄ Εθνική. Τις επόμενες ημέρες οι ρυθμοί θα ανέβουν αρκετά στις προπονήσεις του Αρισβαίου, θέλοντας να είναι απόλυτα έτοιμος στα μπαράζ τα οποία αναμένεται να έχουν μεγάλο ενδιαφέρον, αφού εκτός από τον Αρισβαίο και την Ελπίδα Πεταλούδων την άνοδο θα διεκδικήσει και ο ΦΟ Βροντάδου, τον οποίο η ομάδα της Καλλονής θα αντιμετωπίσει την τελευταία αγωνιστική. 

Όσον αφορά το ειδικό πρωτάθλημα στην Α2 των γυναικών, το οποίο θα διεξαχθεί επίσης στην Αθήνα το ίδιο χρονικό διάστημα, ο πρωταθλητής Λέσβου, Αίολος, θα κληθεί να αντιμετωπίσει στην πρεμιέρα τον πρωταθλητή Δωδεκανήσου Διαγόρα Ρόδου, που αποτελεί το μεγάλο φαβορί για την άνοδο στην Α2 γυναικών. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο πρωταθλητής Κρήτης, Ηρόδοτος, δήλωσε αδυναμία συμμετοχής στα μπαράζ και την θέση του πήρε ο Ανδρογέας. 

Οι ώρες των αγώνων θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες. 

Το πρόγραμμα στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στη Γ΄ Εθνική ανδρών

-1η αγωνιστική, 19/6

  • Καρλόβασι ή Αναγέννηση – ΦΟ Βροντάδου
  • Αρισβαίος Καλλονής – Ελπίδα Πεταλούδων
  • Ρεπό: Άρης Σύρου

-2η αγωνιστική, 20/6

  • Ελπίδα Πεταλούδων – Καρλόβασι ή Αναγέννηση
  • ΦΟ Βροντάδου – Άρης Σύρου
  • Ρεπό: Αρισβαίος Καλλονής

-3η αγωνιστική, 21/6

  • Άρης Σύρου – Ελπίδα Πεταλούδων
  • Καρλόβασι ή Αναγέννηση – Αρισβαίος Καλλονής
  • Ρεπό: ΦΟ Βροντάδου

-4η αγωνιστική 22/6

  • Αρισβαίος Καλλονής – Άρης Σύρου
  • Ελπίδα Πεταλούδων – ΦΟ Βροντάδου

5η αγωνιστική, 23/6

  • Άρης Σύρου – Καρλόβασι ή Αναγέννηση
  • ΦΟ Βροντάδου – Αρισβαίος Καλλονής
  • Ρεπό: Ελπίδα Πεταλούδων

Το πρόγραμμα στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου στην Α2 γυναικών

-1η αγωνιστική, 19/6

  • Πρωταθλητής Σάμου – Μαρπησσαϊκός
  • Διαγόρας Ρόδου – Αίολος Μυτιλήνης
  • ΓΑΣ Ανδρογέας – ΦΟ Βροντάδου

-2η αγωνιστική, 20/6

  • ΦΟ Βροντάδου – Διαγόρας Ρόδου
  • Αίολος Μυτιλήνης – Πρωταθλητής Σάμου
  • Μαρπησσαϊκός – ΓΑΣ Ανδρογέας

-3η αγωνιστική, 21/6

  • Πρωταθλητής Σάμου – ΦΟ Βροντάδου
  • Διαγόρας Ρόδου –  ΓΑΣ Ανδρογέας
  • Μαρπησσαϊκός – Αίολος Μυτιλήνης

-4η αγωνιστική, 22/6

  • Διαγόρας Ρόδου – Μαρπησσαϊκός
  • ΓΑΣ Ανδρογέας – Πρωταθλητής Σάμου
  • ΦΟ Βροντάδου – Αίολος Μυτιλήνης

-5η αγωνιστική, 23/6

  • Πρωταθλητής Σάμου – Διαγόρας Ρόδου
  • Αίολος Μυτιλήνης – ΓΑΣ Ανδρογέας
  • Μαρπησσαϊκός – ΦΟ Βροντάδου
spot_img

More articles

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img