Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Έχασε δικό του ματς ο Αιολικός

Ένα δικό του παιχνίδι έχασε ο Αιολικός την Κυριακή στο κλειστό της Νεάπολης από τον Ίκαρο Καλλιθέας με σκορ 58-62, γνωρίζοντας έτσι την 9η του ήττα σε 13 παιχνίδια.

Η ομάδα του Γιώργου Γκούμα με την οποία ντεμπουτάρισε και το νέο μεταγραφικό απόκτημα ο Αριστοτέλης Πελίγκος, όχι μόνο ήταν ανταγωνιστική απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, αλλά ήταν και μπροστά στο σκορ με καλές διαφορές, τουλάχιστον μέχρι και 1-2 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Το ημίχρονο βρήκε τον Αιολικό να προηγείται με 31-25, έχοντας ως κύριο χαρακτηριστικό στο παιχνίδι του την καλή άμυνα που έπαιξαν οι παίκτες του, κρατώντας χαμηλά στο σκοράρισμα παίκτες-κλειδιά του Ίκαρου Καλλιθέας.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα ακόμη και 1-2 λεπτά πριν τελειώσει το ματς, όταν σε εκείνο το σημείο η ποιοτική και έμπειρη ομάδα του Ίκαρου άρχισε να παίρνει μπρος στην επίθεση, βάζοντας μερικά μεγάλα σουτ που επανέφεραν τους φιλοξενούμενους στην διεκδίκηση της νίκης. Από την άλλη οι παίκτες του Γκούμα άρχισαν να βγάζουν νευρικότητα στο παρκέ, πηγαίνοντας σε λάθος επιλογές στην επίθεση, μη βρίσκοντας “καλάθια εντός παιδιάς” στα κρίσιμα τελευταία λεπτά, ενώ ήταν εξαιρετικά άστοχοι και από τη γραμμή των βολών.

Αυτό είχε ως συνέπεια ο Ίκαρος να περάσει μπροστά στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, φεύγοντας τελικά από τη Μυτιλήνη με ένα σπουδαίο διπλό, με τον Αιολικό από την άλλη να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία να κερδίσει τον Ίκαρο, που έχει υψηλούς στόχους στο πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα της Μυτιλήνης φωνάζει έντονα για την διαιτησία του δεύτερου διαιτητή Παπαδόπουλου, θεωρώντας πως αδικήθηκε σε κάποιες φάσεις, με την διοίκηση μάλιστα να βγάζει και σχετική ανακοίνωση.