Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Έφυγε με άδεια χέρια από τη Χίο ο Αιολικός

Κατώτερος των περιστάσεων αποδείχθηκε ο Αιολικός στην Χίο, γνωρίζοντας βαριά ήττα από τον ΦΟ Βροντάδου με 77-55.

Η ομάδα του Γιώργου Γκούμα παρότι πήγε στο γειτονικό νησί με στόχο να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, εν τέλει όχι μόνο αυτό δεν κατάφερε, αλλά ούτε καν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική στην αναμέτρηση χάνοντας την επαφή με το σκορ από τα πρώτα λεπτά. Οι παίκτες του Αιολικού έμειναν χαμηλά στην επίθεση σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, ενώ από την άλλη ο ΦΟΒ εκμεταλλευόμενος και τη δύναμη της έδρας κυριάρχησε στο καλάθι των Μυτιληνιών, έχοντας διαφορά ασφαλείας καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, φθάνοντας δίκαια στην νίκη.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Χιώτες στο +16 (42-26), ενώ ανάλογη εικόνα υπήρξε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΦΟΒ να ανεβάζει ακόμα πιο πολύ την διαφορά και τον Αιολικό ανήμπορο να αντιδράσει. Από πλευράς απόδοσης παικτών ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Τσιόγκας, που πέτυχε 21 πόντους. Από τον ΦΟΒ τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Αυτοί ήταν οι Γεωργούτσος με 20, Κουτσολιάκος με 15, Γουόλκερ με 14 και Ουλουσίδης με 11 πόντους.