Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Επτά στα επτά για τον Αρισβαίο με εύκολη νίκη επί του Παπάδου

Ο Αρισβαίος κατέκτησε την έβδομη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα των ανδρών επικρατώντας με 59-42 του Παπάδου Γέρας, με τις δυο αυτές ομάδες να είναι ισόβαθμες πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Καλλονής για ένα ακόμη παιχνίδι έπαιξε καλό μπάσκετ και στις δυο πλευρές του παρκέ, συνεχίζοντας ακάθεκτη την πορεία της προς την κατάκτηση του τίτλου. Ο Αρισβαίος κατάφερε μέσα από το πολύ καλό του παιχνίδι να χτίσει μεγάλες διαφορές από το ξεκίνημα του αγώνα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 40-18. Στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρξε μια μικρή χαλάρωση των αθλητών του Αρισβαίου την οποία εκμεταλλεύτηκε ο γενικότερα άστοχος στην επίθεση Παπάδος, που πάντως κατάφερε να μειώσει κάπως τη διαφορά, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα από την Καλλονή έβαλε και άλλα καλάθια, φθάνοντας εύκολα στην επικράτηση.

Αξίζει να σημειωθεί πως το ντεμπούτο του με την φανέλα των κυπελλούχων Λέσβου έκανε το ένα από τα δυο μεγάλα μεταγραφικά αποκτήματα του Ιανουαρίου, ο Γιάννης Σίνης, με τον έμπειρο πάουερ φόργουορντ/σέντερ να έχει πολύτιμη συνεισφορά σε άμυνα και επίθεση.

Τώρα στα άλλα παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής τα φαβορί επικράτησαν των αουτσάιντερ. Συγκεκριμένα ο Αίολος νίκησε 93-29 τον Πολυνίκη, ο Ερμής 63-27 τον Αιολικό και η Αθλητική Λέσχη 84-43 τον ΑΟ Μυτιλήνης.

Επίσης για την 2η αγωνιστική στο πρωτάθλημα γυναικών διεξήχθη μόνο μια αναμέτρηση, αφού αυτή του Αρισβαίου με την Ολυμπιάδα Μήθυμνας αναβλήθηκε λόγω βροχόπτωσης που έπεφτε στο ανοιχτό γήπεδο της Καλλονής και ορίστηκε να γίνει σήμερα, στις 3 και το μισή το μεσημέρι, στο ίδιο γήπεδο. Στο παιχνίδι που έγινε κανονικά η Αθλητική Λέσχη κατέκτησε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας 67-39 του Θησέα Παναγιούδας, κάνοντας καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο.