Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Εύκολα νίκησε ο Αίολος τον Αιολικό στους παίδες

Με μόλις ένα παιχνίδι συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα παίδων.

Ο Αίολος επικράτησε του Αιολικού με 57-37, έφθασε τις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα και αναρριχήθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το συγκρότημα του Θοδωρή Γιαννίκου έπαιξε καλό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, έχοντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Ο Αίολος προηγήθηκε 12-3 στο πρώτο δεκάλεπτο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έφθασε τη διαφορά και στο +15 (28-13). Ανάλογο ήταν το σκηνικό του αγώνα και στην επανάληψη, με την ομάδα του Γιαννίκου να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και τον Αιολικό από την άλλη να ψάχνει απεγνωσμένα λύσεις για να κατεβάσει λίγο τη διαφορά.

Όχι μόνο δεν έγινε αυτό, αλλά απεναντίας ο Αίολος την μεγάλωσε ακόμα περισσότερο για να φθάσει στο τελικό 57-37, που ήταν πέρα για πέρα ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Τρεις παίκτες από πλευράς Αίολου είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Γιαννίκο να ανακηρύσσεται πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 16, ενώ οι Ρούσσης και Τσίκλος πρόσθεσαν από 11 πόντους. Από τον ηττημένο Αιολικό ξεχώρισε για άλλη μία φορά ο Γκούμας, που είχε 16 πόντους.