Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: Συνεχίζει ακάθεκτος ο Θησέας

Ο Θησέας έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα των γυναικών επικρατώντας εύκολα του Αίολου με 78-30. Η ομάδα της Παναγιούδας είναι μόνη πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα και δείχνει φέτος να μην έχει αντίπαλο. Όσον αφορά το παιχνίδι, οι παίκτριες του Στρατή Αλμπάνη ήταν συγκεντρωμένες από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν μια άνετη νίκη. Πρώτη στο σκοράρισμα ήταν η Ταμπάκου, η οποία σημείωσε 22 πόντους, ενώ καλή παρουσία είχε και η Αλασχκάρ που έβαλε 16. Από τον Αίολο μοναδική διψήφια ήταν η Νίκου με 10 πόντους.

Στο άλλο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής ο Αρισβαίος πανηγύρισε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα νικώντας 41-35 τον Αιγέα. Η ομάδα της Καλλονής ξεκίνησε καλύτερα από τον αντίπαλο επιβάλλοντας το δικό της ρυθμό, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 28-14. Στην επανάληψη ο Αιγέας προσπάθησε να γυρίσει στο παιχνίδι, μείωσε κάπως τη διαφορά, όμως ο Αρισβαίος με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να επικρατήσει. Από πλευράς νικητών η Βαμβουκλή πέτυχε 17 πόντους, ενώ από τον Αιγέα ξεχώρισε η Π. Πασινιού με 15.