Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Η δράση των τμημάτων υποδομής

Με αναμετρήσεις από τα πρωταθλήματα νεανίδων και εφήβων συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στα τμήματα υποδομής της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου.

Για το πρωτάθλημα των νεανίδων διεξήχθησαν συνολικά τρεις αναμετρήσεις με τα φαβορί να επικρατούν των αντιπάλων τους. Ένα από αυτά ο Αίολος νίκησε εύκολα τον Αρισβαίο με σκορ 85-21, αποδίδοντας καλό μπάσκετ σε όλο το παιχνίδι. Ουσιαστικά ο Αίολος καθάρισε την υπόθεση νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και κατάφερε να προηγηθεί με 26-4. Πρώτη σε πόντους από πλευράς νικητών η Γιαννίκου με 18, ενώ την ακολούθησαν η Τιτίκη με 17 και η Νικολάου με 10.

Από κει και πέρα ο Θησέας έφυγε με το διπλό από τη Λήμνο και το κλειστό γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», επικρατώντας του τοπικού Ήφαιστου με 48-30. Η ομάδα της Παναγιούδας έβαλε γερές βάσεις νίκης από το πρώτο ημίχρονο, διατηρώντας το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τέλος. Πρωταγωνίστρια στη νίκη του Θησέα η Ξένου, η οποία σημείωσε συνολικά 22 πόντους. Από τον Ήφαιστο πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Τσοπάνου με 12 πόντους.

Εύκολα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και η Ολυμπιάδα Μήθυμνας που ξεπέρασε το εμπόδιο της Αθλητικής Λέσχης με 63-34. Η νικήτρια ομάδα πήρε διαφορά ασφαλείας από το ξεκίνημα του ματς και την διατήρησε σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι. Η Γυμνοπούλου με 20 και η Ευαγγέλου με 13 πόντους ηγήθηκαν στο σκοράρισμα για την Ολυμπιάδα, ενώ από την Λέσχη οι 18 πόντοι της Μ. Κουζινόγλου δεν ήταν αρκετοί για να της δώσουν κάτι από το παιχνίδι.

Τέλος, στο μοναδικό ματς που διεξήχθη για το πρωτάθλημα των εφήβων Αθλητική Λέσχη και Παλλεσβιακός πρόσφεραν πολλές συγκινήσεις στο μεταξύ τους παιχνίδι, με τον Παλλεσβιακό να αναδεικνύεται νικητής με σκορ 68-67. Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παλλεσβιακός πήρε μια διαφορά ασφαλείας, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Όμως η Λέσχη δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της λέξη και με επιμέρους σκορ 31-17 στο τελευταίο δεκάλεπτο λίγο έλειψε να κλέψει τη νίκη από τον Παλλεσβιακό, που τελικά κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Τους περισσότερους πόντους από πλευράς νικητών πέτυχαν οι Κελεμένης με 18, Καμπουρέλλης με 12 και Μουτσουγιάννης με 10, ενώ από την Λέσχη μεγάλο ματς έκανε ο Στυλιανίδης, ο οποίος την πήρε από το χέρι του, πετυχαίνοντας 29 πόντους.