Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Ιστορικό πρώτο πρωτάθλημα για τον Αρισβαίο!

Πρωταθλητής Λέσβου για πρώτη φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε το βράδυ της Τετάρτης ο Αρισβαίος, καθώς νίκησε 70-56 τον Παλλεσβιακό στον δεύτερο μεταξύ τους τελικό που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης, παρουσία αρκετού κόσμου.

Η ομάδα της Καλλονής επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που είχε από το ξεκίνημα της σεζόν και με συνολικό απολογισμό 4-0 νίκες απέναντι στον Παλλεσβιακό, σήκωσε το βαρύτιμο τρόπαιο, κάνοντας παράλληλα το νταμπλ σε τοπικό επίπεδο, αφού είχε προηγηθεί η κατάκτηση του κυπέλλου στο ξεκίνημα της φετινής αγωνιστικής περιόδου απέναντι στον Αίολο. Η μεγάλη προσπάθεια που έγινε φέτος από την διοίκηση του Αρισβαίου με την απόκτηση σπουδαίων παικτών από την Λέσβο αλλά και εκτός νησιού, έφερε το καλύτερο αποτέλεσμα για την ομάδα της Καλλονής, καθώς αποδείχθηκε η καλύτερη ομάδα στο πρωτάθλημα, κατακτώντας μάλιστα αήττητη τον τίτλο.

Φυσικά ο μεγάλος στόχος του Αρισβαίου είναι η άνοδος στη Γ΄ Εθνική την οποία θα διεκδικήσει τον επόμενο μήνα στα μπαράζ ανόδου με τους πρωταθλητές από τα άλλα νησιά, που θα γίνουν στην Αθήνα το διάστημα 19 με 23 Ιουνίου.

Στα του δεύτερου τελικού ο Αρισβαίος μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη και την κατάκτηση του πρωταθλήματος από τα πρώτα λεπτά, χτίζοντας διψήφιες διαφορές και μάλιστα προηγήθηκε με 16 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, 42-26 το σκορ. Κύρια χαρακτηριστικά στο παιχνίδι της ομάδας της Καλλονής στα πρώτα 20 λεπτά τα πολλά εύστοχα σουτ από την περιφέρεια και η καλή άμυνα που κράτησε χαμηλά στο σκορ τον Παλλεσβιακό, ο οποίος αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως εμφανίστηκε στο παρκέ ένας διαφορετικός Παλλεσβιακός, πιο εύστοχος στην επίθεση και πιο σκληρός στην άμυνα. Η ομάδα του Γιάννη Χρυσουλάκη έτρεξε ένα μεγάλο σερί το οποίο της έδωσε τη δυνατότητα ακόμα και να ισοφαρίσει με τρίποντο του Κομνηνού. Ωστόσο ο Αρισβαίος απάντησε με το ίδιο νόμισμα, καθώς ένα τρίποντο του Σταμούλη έδωσε ξανά την πρωτοπορία στην ομάδα της Καλλονής με 51-48, που ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Στρατή Αλμπάνη εκμεταλλεύτηκε το βάθος του πάγκου της και με καθαρό μυαλό στην επίθεση πέτυχε κρίσιμα καλάθια, παίρνοντας μια απόσταση ασφαλείας από τον Παλλεσβιακό.

Όλα τελείωσαν όταν ένας από τους πιο κομβικούς παίκτες στην επίθεση του Παλλεσβιακού ο Βασίλης Κομνηνός αποβλήθηκε, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το συγκρότημα του Χρυσουλάκη να ξεμείνει από λύσεις στην περιφέρεια, μην μπορώντας να βρει απαντήσεις στα καλάθια του Αρισβαίου που έφθασε δίκαια στη νίκη και στην κατάκτηση του πρωταθλήματος. Πρώτο βιολί στην επίθεση για την ομάδα της Καλλονής ο Γιώργος Καμινέλλης με 23 πόντους, συνεπικουρούμενος από τους Σουλίκα και Σταμούλη, που πέτυχαν 13 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από τον Παλλεσβιακό που φέτος τρύπησε το ταβάνι του, φθάνοντας μέχρι τους τελικούς, προσπάθησαν για μια ακόμη φορά οι Νικέλλης και Κομνηνός με 23 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Μετά το τέλος του αγώνα ακολούθησαν ξέφρενοι πανηγυρισμοί από παίκτες, τεχνικό επιτελείο, διοίκηση και κόσμο στον Αρισβαίο, αφιερώνοντας αυτό το ιστορικό πρωτάθλημα στον Γιώργο Πραγκαστή, ο οποίος έφυγε πρόσφατα από τη ζωή. Την απονομή στην πρωταθλήτρια ομάδα του Αρισβαίου έκανε ο Δήμαρχος Μυτιλήνης, Παναγιώτης Χριστόφας, ο οποίος έδωσε το τρόπαιο στον αρχηγό Κώστα Κοσμά, ενώ τα μετάλλια στον φιναλίστ Παλλεσβιακό απένειμε ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού του Δήμου Δυτικής Λέσβου, Αλέξανδρος Ροδίτης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του δεύτερου τελικού ο πρόεδρος της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, Βασίλης Ανδριώτης, βράβευσε τους παλιούς αθλητές Στέλιο Φράγκο και Παναγιώτη Χαλδέζο για την προσφορά τους στο λεσβιακό μπάσκετ. Επιπλέον να αναφέρουμε πως ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στο σύλλογο γονιών παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια ‘’ΦΛΟΓΑ’’, η οποία ήταν παρούσα στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης για όσους επιθυμούσαν να ενισχύσουν την μεγάλη τους προσπάθεια.