Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Ηττήθηκε και στην Χίο ο Παπάδος

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι ο Παπάδος Γέρας που ηττήθηκε και στην Χίο από τον ΦΟ Βροντάδου με 74-67 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής και πλέον είναι η μοναδική ομάδα με μόλις μία νίκη, όντας τελευταία στην βαθμολογία.

Ο Παπάδος που πήγε στο γειτονικό νησί με δύο σημαντικές απουσίες, αυτές των Μιλούση και Ζεστού, βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, με τον ΦΟΒ να επιβάλει το δικό του ρυθμό, βρίσκοντας περισσότερες λύσεις σε άμυνα και επίθεση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +10 (36-26). Στην επανάληψη το σύνολο του Γιώργου Καραμβάλη βελτίωσε την εικόνα του, πετυχαίνοντας περισσότερους πόντους από ό,τι στο πρώτο ημίχρονο και αυτό είχε ως συνέπεια να μειώσει τη διαφορά ακόμα και στους έξι πόντους, όμως στην τέταρτη περίοδο οι Χιώτες βρήκαν παραπάνω σουτ, φθάνοντας έτσι σε μία σημαντική νίκη που τους κρατά στο κόλπο της παραμονής, ενώ αντίθετα ο στόχος της σωτηρίας για τον Παπάδο φαίνεται να απομακρύνεται αρκετά.

Από την ομάδα της Λέσβου ξεχώρισαν στο σκοράρισμα ο Χατζηκάλφας με 16 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν ακόμα οι Αρχιμανδρίτης με 15, Κιουρτζίδης με 11 και Καμινέλλης με 10 πόντους.