Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Λύγισε στην ανωτερότητα του Ικάρου Καλλιθέας ο Αιολικός

Την δεύτερή του ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, γνώρισε ο Αιολικός, αυτή τη φορά εκτός έδρας από τον Ίκαρο Καλλιθέας με 74-52.

Η ομάδα του Γιώργου Γκούμα, όπως και στο παιχνίδι της πρεμιέρας με τον Αργοναύτη Τριγλίας, έτσι και σε αυτό κόντρα στον Ίκαρο πλήρωσε ξανά το πολύ νωθρό ξεκίνημα, που οφείλεται στο γεγονός πως οι κυανόλευκοι βρίσκονται πίσω σε ό,τι έχει να κάνει με τον βαθμό ετοιμότητας, έχοντας έλλειψη ρυθμού. Σε συνδυασμό με το ότι ο Αιολικός στις πρώτες δύο αγωνιστικές αντιμετώπισε ομάδες που θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Β΄ Εθνική, είναι απόλυτα λογικό να βρίσκονται στο 0-2 και θα απαιτηθεί μεγάλη προσπάθεια από όλους στα επόμενα παιχνίδια, ώστε ο Αιολικός να πάρει τις πρώτες του νίκες στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής για να πετύχει το στόχο του.

Στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής με τον Ίκαρο Καλλιθέας η ομάδα της Μυτιλήνης έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ χάρη στην ευστοχία των γηπεδούχων από την γραμμή του τριπόντου. Επίσης ο Ίκαρος έπαιξε πολύ καλή άμυνα, ενώ δεν βγήκαν οι συνεργασίες των παικτών του Αιολικού. Κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ίκαρο στο +14 (23-9). Το σκηνικό του αγώνα ήταν ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα της Καλλιθέας να συνεχίζει στο ίδιο τέμπο και τον Αιολικό από την άλλη να βελτιώνει κάπως τα ποσοστά του στην επίθεση, ωστόσο ο Ίκαρος με πολύ καλό παιχνίδι μέσα στο καλάθι, έχοντας σε μεγάλη μέρα το βασικό του πεντάρι, τον Μαυροειδή, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με την διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου (41-27).

Στο δεύτερο μισό της δεύτερης αναμέτρησης του Αιολικού στην Γ΄ Εθνική και πρώτο μακριά από την έδρα του, οι παίκτες του Γιώργου Γκούμα κατάφεραν να γίνουν πιο ανταγωνιστικοί, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, με αποτέλεσμα ο Ίκαρος να πετύχει μόλις 11 πόντους σε αυτή την τρίτη περίοδο. Παράλληλα η ομάδα της Μυτιλήνης κυκλοφόρησε καλά την μπάλα στην επίθεση, βρίσκοντας πολλά εύστοχα σουτ. Μάλιστα ο Αιολικός μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους (48-43), για να κλείσει τελικά η τρίτη περίοδος στο +10 για τον Ίκαρο (52-42).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς ο Αιολικός ξέμεινε από δυνάμεις με την διαφορά να παίρνει την ανιούσα για τον Ίκαρο, που εν τέλει έφθασε σε μία άνετη και δίκαιη επικράτηση με σκορ 74-52. Ο Αιολικός αν έχει να κρατήσει κάτι από αυτό το παιχνίδι, είναι η πολύ καλή εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο, η οποία πάντως δεν είχε κάποιο αντίκτυπο στο τελικό αποτέλεσμα. Όπως αναφέραμε και πιο πάνω, από πλευράς Ικάρου μεγάλη ζημιά στον Αιολικό έκανε ο Μαυροειδής, που πέτυχε 23 πόντους. Από την ομάδα του Γιώργου Γκούμα πρώτος σκόρερ ήταν ο Καμινέλλης με 13 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν ακόμη ο Τσιόγκας με 12 και ο Νικολακόπουλος με 11 πόντους.