Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Μεγάλη μάχη για την τετράδα στο πρωτάθλημα των ανδρών

Στην τελική ευθεία έχει μπει η κανονική περίοδος στο πρωτάθλημα των ανδρών και το ενδιαφέρον επικεντρώνεται ως προς το ποιες ομάδες θα πάρουν το εισιτήριο για τα πλέι-οφ.

Μετά το πέρας της 12ης αγωνιστικής η ομάδα που φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας και έχει ήδη εξασφαλίσει μια θέση στην τετράδα του πρωταθλήματος είναι ο Αίολος, που παρουσιάζει ένα εξαιρετικό πρόσωπο στα τελευταία του παιχνίδια, κατακτώντας συνεχόμενες νίκες. Τελευταία επιτυχία για την ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου το 58-40 απέναντι στον Ερμή Παμφίλων. Το συγκεκριμένο παιχνίδι αποτέλεσε μια καλή ευκαιρία για τον τεχνικό του Αίολου να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, μένοντας ικανοποιημένος από αυτά που είδε. Ο Αίολος είχε το προβάδισμα στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, μην επιτρέποντας στον Ερμή να διεκδικήσει κάτι από αυτή την αναμέτρηση στην οποία έτσι και αλλιώς ήταν το αουτσάιντερ.

Από κει και πέρα η Αθλητική Λέσχη έκανε τη νίκη της αγωνιστικής, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Αρισβαίου, που στα τελευταία του παιχνίδια παρουσιάζει μεταπτώσεις στην απόδοσή του, με αποτέλεσμα να έχει υποχωρήσει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Φυσικά σε κανέναν δεν έκανε έκπληξη το γεγονός πως νίκησε η Λέσχη, η οποία μετά από καιρό παρατάχθηκε με όλα της τα όπλα καθώς αγωνίστηκαν τόσο ο Γιάννης Ζεστός όσο και ο Αντώνης Καλιμανάς. Αυτό όμως που έκανε εντύπωση ήταν η τελική διαφορά των 23 πόντων (62-39 το τελικό σκορ) υπέρ της Λέσχης, η οποία έκανε το καλύτερό της παιχνίδι από το ξεκίνημα της σεζόν. Το σύνολο του Γιώργου Καραμβάλη έκανε το τέλειο παιχνίδι, επιβάλλοντας το ρυθμό του από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, ενώ στα αξιοσημείωτα είναι το εκπληκτικό buzzer beater τρίποντο που έβαλε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο πολύπειρος φόργουορντ Γιάννης Ζεστός, η απουσία του οποίου ήταν αισθητή στα προηγούμενα ματς. Πλέον έχει επιστρέψει στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της Λέσχης με στόχο να την βοηθήσει να έχει μια καλή πορεία στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος.

Ακόμη σημαντική νίκη σημείωσε ο Παλλεσβιακός, που επικράτησε 52-45 του Παπάδου Γέρας, μπαίνοντας για τα καλά στο κόλπο των play offs την ώρα που ο Παπάδος μετά από αυτή την ήττα δεν νιώθει σίγουρος για την τετράδα. Η ομάδα του Γιάννη Χρυσουλάκη, που το τελευταίο διάστημα διανύει περίοδο φόρμας, εκμεταλλεύτηκε το πολύ καλό ξεκίνημα που είχε στον αγώνα και με σωστή διαχείριση στα τελευταία λεπτά κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, που του επιτρέπει να διεκδικήσει με αξιώσεις μια θέση στην πρώτη τετράδα, όπου είναι ο βασικός στόχος του Παλλεσβιακού.

Τέλος, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι ο ΑΟ Μυτιλήνης είχε εύκολο έργο απέναντι στον ουραγό Παγγεραγωτικό με 72-45. Η νικήτρια ομάδα έβγαλε πολλή ενέργεια στο παρκέ του κλειστού της Νεάπολης, κατακτώντας την τέταρτη συνολικά νίκη στο πρωτάθλημα, κλειδώνοντας παράλληλα την έκτη θέση στο πρωτάθλημα των ανδρών.