Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Μεγάλη νίκη για τον Παπάδο, φυσιολογική ήττα για τον Θησέα

Σημαντική νίκη για τον Παπάδο Γέρας στην πρεμιέρα της Γ΄ Εθνικής, κόντρα στο Κορωπί, με 51-49. Οι παίκτες του Γιώργου Καραμβάλη κατέθεσαν ψυχή στο παρκέ του κλειστού της Νεάπολης και κατάφεραν να μπουν με το δεξί στο πρωτάθλημα. Το πολύ χαμηλό σκορ βοήθησε σημαντικά τον Παπάδο να φθάσει στην επιτυχία. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ολοκληρώθηκε 24-19 υπέρ της Γέρας, ενώ το καλύτερο μπάσκετ παίχτηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 11 πόντους (41-30). Στην τελευταία περίοδο η Γέρα ξέμεινε από δυνάμεις, ενώ έχασε τους Μιλούση, Χατζηκάλφα (τραυματίστηκαν) και τους Καμινέλλη, Κιουρτζίδη με πέντε φάουλ. Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα το Κορωπί να επιστρέψει στο παιχνίδι, μειώνοντας ακόμη και στον πόντο με μία στις δύο βολές του Ντιμπ, όμως ο Παπάδος κατάφερε να νικήσει με 51-49 χάρη σε μία εύστοχη βολή του Αρχιμανδρίτη.

Ο εκπρόσωπός μας στην Α2 των γυναικών Θησέας Παναγιούδας γνώρισε βαριά ήττα στον Πειραιά από τον Φοίνικα με 82-36. Η ομάδα του Στρατή Αλμπάνη γνώριζε εξαρχής πως θα είχε δύσκολο έργο, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στο γήπεδο, αφού έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ αρκετά και ηττήθηκε δικαίως. Πάντως η ομάδα της Παναγιούδας έχει στοχεύσει σε συγκεκριμένα παιχνίδια για να πετύχει το στόχο της παραμονής.