Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Νέα ήττα για τον Αιολικό

Ούτε τώρα κατάφερε να σπάσει το ρόδι στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής ο Αιολικός, γνωρίζοντας νέα ήττα, αυτή τη φορά από την Νίκη Αμαρουσίου με σκορ 67-54.

Με τον κόσμο να δημιουργεί ξανά εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, το σύνολο του Γιώργου Γκούμα παρουσιάστηκε σαφώς πιο βελτιωμένο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, ωστόσο αυτό που μετράει είναι ότι δεν πήρε τη νίκη, μένοντας χωρίς επιτυχία μετά από τρεις αγωνιστικές. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, με κορυφαίο από πλευράς Αιολικού, τον Γιώργο Καμινέλλη, ο οποίος σημείωσε τους 11 από τους συνολικά 15 που έβαλαν οι κυανόλευκοι.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά άρχισε σιγά-σιγά να ανοίγει υπέρ της Νίκης Αμαρουσίου χάρη στα σουτ που πέτυχαν κατά κύριο λόγο οι πιο έμπειροι αθλητές της Τσέκενης, Γεωργακόπουλος, Παπαδημητρίου και Δέλλιος. Αυτό είχε ως συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν στο ημίχρονο 41-28, ενώ μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο όπου έφθασαν να προηγούνται και με 20 πόντους, κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Ο Αιολικός έμεινε πολύ χαμηλά στην επίθεση, εξαιτίας των πολλών άστοχων σουτ κυρίως από τον Νικολακόπουλο, παίρνοντας βοήθειες μόνο από τους Τσιόγκα, Καμινέλλη και Δεκαβάλα. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν και τα γρήγορα φάουλ που έκανε ο πλέι μέικερ της ομάδας της Μυτιλήνης, Θοδωρής Ντουζίδης, ο οποίος δεν μπόρεσε να βοηθήσει στο σκοράρισμα.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά και στους 21 πόντους (60-39), αλλά στη συνέχεια, όπως ήταν λογικό, χαλάρωσαν με τον Αιολικό να πετυχαίνει κάποια καλάθια για να ηττηθεί τελικά με 13 πόντους, 67-54. Τσιόγκας και Καμινέλλης με 17 και Δεκαβάλας με 11 πόντους ηγήθηκαν του Αιολικού στο σκοράρισμα, ενώ από πλευράς νικητών πρώτος σε πόντους ήταν ο Παπαδημητρίου με 14, ενώ σημαντικούς πόντους πέτυχαν ακόμη οι Γεωργακόπουλος, Τσέκενης και Δέλλιος, που είχαν όλοι τους από 12 πόντους.

Το φύλλο αγώνα

Αιολικός Μυτιλήνης-Νίκη Αμαρουσίου 54-67

• Δεκάλεπτα: 15-20, 28-41, 37-52, 54-67
  • Διαιτητές: Αυγερινός, Βαγγάλης

Αιολικός (Γκούμας): Κομνηνός 2, Ντουζίδης 2, Γκούμας 2, Σπυρόπουλος, Τασιολάμπρος, Καμινέλλης 17(1), Δεκαβάλας 11, Νικολακόπουλος, Αφεντούλης 3(1), Τσιόγκας 17.

Νίκη Αμαρουσίου (Ζωντός): Βαφιάς 6(1), Γεωργακόπουλος 12(2), Κυπριτζόγλου 4, Τσέκενης 12(2), Τσιάτσιος, Κοκορέλης 7(1), Δέλλιος 12, Αλεφαντίνος, Παπαδημητρίου 14 (2)