Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκες για Αίολο, Αιολικό στους παίδες

Με την διεξαγωγή δύο παιχνιδιών συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στο πρωτάθλημα παίδων της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου.

Ο Αίολος επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που είχε κόντρα στις Ελπίδες Παναγιούδας τις οποίες νίκησε εύκολα με 75-33. Το συγκρότημα του Θοδωρή Γιαννίκου είχε την πρωτοκαθεδρία στο σκορ σε όλα τα δεκάλεπτα, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με μία ικανοποιητική διαφορά. Αυτή ήταν η 4η νίκη για τον Αίολο στο πρωτάθλημα, που αν συνεχίσει έτσι είναι σίγουρο πως θα ανέβει και άλλες θέσεις στην βαθμολογία από την τέταρτη που βρίσκεται αυτή τη στιγμή.

Από τον Αίολο πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιαννίκος με 20 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πέτυχαν ακόμα οι Γ. Μοσχόβης και Ρούσσης με 11 και ο Τσίκλος με 10. Από τις ηττημένες Ελπίδες Παναγιούδας που δεν έχουν γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης στο πρωτάθλημα, τους περισσότερους πόντους έβαλε ο Κριπιντίρης που σταμάτησε στους 14.

Πραγματικό ντέρμπι έγινε ανάμεσα σε Πολυνίκη και Αιολικό. Νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε αυτή της Μυτιλήνης, κάνοντας μάλιστα μία επική ανατροπή για να καταφέρει να επικρατήσει. Ο Πολυνίκης μπήκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, χτίζοντας μία διαφορά των 11 πόντων μέχρι το κλείσιμο του πρώτου εικοσαλέπτου (31-19). Ωστόσο στο τρίτο και κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αιολικός φάνηκε να ξυπνάει, μειώνοντας τη διαφορά και έτσι το ματς οδηγήθηκε σε θρίλερ. Οι λεπτομέρειες θα έκριναν τον νικητή με το σύνολο του Ξετρίχη να ευστοχεί σε κάποια σημαντικά σουτ, που του έδωσαν τη νίκη με 57-54. Στο παιχνίδι-διαφήμιση για το λεσβιακό μπάσκετ είχαμε και την μάχη δύο παικτών που θα μας απασχολήσουν στο μέλλον, του Οσμάνι από τον Πολυνίκη που πέτυχε 46 πόντους και του Γκούμα από τον Αιολικό, που σημείωσε 30 με τον δεύτερο να χαίρεται περισσότερο λόγω και της νίκης που εξασφάλισε η ομάδα του.