Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκες για Παλλεσβιακό, Αίολο και Ερμή

Έπεσε η αυλαία στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος των ανδρών με την κατάσταση στις πρώτες θέσεις να μην αλλάζει. Ο Παλλεσβιακός νίκησε με το επιβλητικό 83-40 τον Αρισβαίο των πολλών απουσιών και παραμένει έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με Γέρα και Αίολο στις πέντε νίκες. Η ομάδα του Γιάννη Χρυσουλάκη επέβαλε το δικό της ρυθμό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει μια νίκη με μεγάλη διαφορά. Από πλευράς Παλλεσβιακού κορυφαίος ήταν ο Κομνηνός, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους, ενώ από τον Αρισβαίο διψήφιος ήταν μόνο ο Πάσχος με 13 πόντους.

Ο Αίολος επικράτησε 74-50 του Αιολικού και κάνει όνειρα ακόμα και για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο. Ο Αιολικός με τη σειρά του συνεχίζει να προβληματίζει στα τελευταία παιχνίδια και πλέον είναι ορατός ο κίνδυνος να μείνει εκτός play off. Η νικήτρια ομάδα ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο, καθώς δεκάλεπτο με δεκάλεπτο ανέβαζε ολοένα και περισσότερο τη διαφορά, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ. Ο Γιώργος Μισαηλίδης για ακόμα ένα ματς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Αίολου με 17 πόντους.  Από τον ηττημένο Αιολικό ο Καραδόπουλος είχε 19.

Τέλος, την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Ερμής που επιβλήθηκε 62-51 του ΑΟ Μυτιλήνης. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, όμως η ομάδα των Παμφίλων ήταν καλύτερη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, παίρνοντας έτσι το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα. Από τον Ερμή ο Φιλίντας σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ για τον ΑΟΜ πρώτος σκόρερ ήταν ο Χατζηχρήστος με 18 πόντους.