Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Νίκες για τρεις στους παίδες, πήρε το ντέρμπι ο Θησέας στις νεάνιδες

Νίκες πήραν στο πρωτάθλημα παίδων, Αιολικός, Πολυνίκης και Αίολος.

Ο Αιολικός επιβλήθηκε 37-12 των Ελπίδων Παναγιούδας, κατακτώντας την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Μυτιλήνης είχε προβάδισμα στο σκορ, καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει. Για τον Αιολικό πρωταγωνιστής ήταν ο Γκούμας που πέτυχε 19 πόντους, ενώ από πλευράς Ελπίδων κανένας παίκτης δεν ήταν διψήφιος.

Τρίτη νίκη στη σεζόν για τον Πολυνίκη, αυτή τη φορά επί του Αρισβαίου, με 72-48. Οι γηπεδούχοι είχαν σε τρομερή κατάσταση τον Οσμάνι που σταμάτησε στους 56 πόντους και ήταν ο παίκτης-κλειδί για την επίτευξη της νίκης από την ομάδα του. Από την άλλη ο Αρισβαίος ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στην επανάληψη δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον αντίπαλο. Από την ομάδα της Καλλονής στο σκοράρισμα ξεχώρισε ο Περιβολάρης με 25 πόντους.

Στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της αγωνιστικής ο Αίολος ξεπέρασε το εμπόδιο της Ολυμπιάδας Μήθυμνας με 51-42. Οι δύο ομάδες πάλεψαν για την νίκη με την ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου να είναι καλύτερη στα κρίσιμα σημεία, παίρνοντας έτσι μία σημαντική νίκη. Πρώτος σκόρερ από πλευράς Αίολου ήταν ο Τσίκλος με 15 πόντους, ενώ από την Ολυμπιάδα που έδειξε θετική παρουσία στην αναμέτρηση ο Φ. Ιωσηφέλλης είχε 12 πόντους.

Το φύλλο των αγώνων

ΕΛΠΙΔΕΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΑΕΠΣ (12-37)

• Διαιτητές: Διόλατζης
  • Ημίχρονο: 8-20
  • Δεκάλεπτα: 4-11, 4-9, 2-11, 2-6

ΕΛΠΙΔΕΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥΔΑΣ (Λυκαρδόπουλος): Μάνιος 2, Τσαγκάρης 4, Ντούζα 2, Κριπιντίρης 2, Καλαφάτης 2, Σγουρέλλης, Ντούμας, Μάντζιαρλης, Ξένος, Χατζηκανέλλης

ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΑΕΠΣ (Ξετρίχης): Αγγελώνιας 6, Γκούμας 19(1), Στογιάννης Α. 2, Στογιάννης Γ. 2, Ρόβος 4, Κακάμπουρας 2, Χριστοδουλάκης 2, Βασιλόπουλος, Κούμπας

ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ – ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΑΟ (72-48)

• Διαιτητές: Ροδίτης Χ.
  • Ημίχρονο: 28-24
  • Δεκάλεπτα: 14-12, 14-12, 21-11, 23-13

ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ (Μουτάφης): Οσμάνι 56(2), Αρβανίτης 6, Κάλφας 2, Κούτσαβλης 8, Τσακίρης, Σαμαράς

ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΑΟ (Κοσμάς): Περιβολάρης Ν. 25(1), Παγώνας 5(1), Πολύζος 3(1), Γεωργαντάς 8, Χατζημωυσής 5(1), Αθανασίου 2, Περιβολάρης Λ., Χαλκοδαίμων, Πετριτσικλής, Ελευθερίου

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ – ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΕΓΣ (41-52)

• Διαιτητές: Τζαγκατζής
  • Ημίχρονο: 16-22
  • Δεκάλεπτα: 8-11, 8-11, 12-12, 13-18

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ (Καραγιάννης): Ευαγγέλου 15(2), Τσαπώνης 5(1), Ιωσηφέλλης Φ. 12, Μπάλιακας 2, Πουλόπουλος 2, Γρηγορίου 5(1), Χατζηχαραλάμπους, Πάντας, Χατζηχαραλάμπους Γ., Ιωσηφέλλης Α.,

ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΕΓΣ (Γιαννίκος): Ρούσσης 7(1), Τσίκλος 15(1), Γιαννίκος 11(1), Καραβελάκης 2, Μοσχόβης Γ. 13, Δημητρίου 1, Παρασκευάς 3(1), Μοσχόβης Ε., Βουλγαρέλλης

9. Αρισβαίος  4  1-2

Στον πόντο κρίθηκε το παιχνίδι του Θησέα με την Ολυμπιάδα Μήθυμνας για το πρωτάθλημα των νεανίδων. Νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε αυτή της Παναγιούδας καθώς επικράτησε 32-31 της αντίστοιχης από τον Μόλυβο. Ο Θησέας ήταν εξαρχής το φαβορί, αφού μέχρι τώρα δεν έχει χάσει παιχνίδι στο πρωτάθλημα, ωστόσο η Ολυμπιάδα ήταν αρκετά ανταγωνιστική και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 17-13, όμως στην επανάληψη ο Θησέας πήρε τα ηνία και παρότι η Ολυμπιάδα έφθασε ξανά κοντά στο σκορ, εν τέλει στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ο Θησέας βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, με την Μαρία Κατσούρη να πετυχαίνει 11 πόντους. Από την ομάδα του Μολύβου η Ευαγγέλου σημείωσε 17 πόντους.