Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Ο Αιολικός κατέκτησε το κύπελλο Λέσβου για 2η φορά στην ιστορία του!

Το βράδυ της περασμένης Τετάρτης πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Νεάπολης ο τελικός του κυπέλλου Λέσβου ‘’Γ. Καρέκος’’ με μονομάχους τους Αιολικό και Αίολο Μυτιλήνης.

Από την αρχή του θεσμού ο Αιολικός φάνταζε ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου από τη στιγμή που αγωνίζεται σε εθνική κατηγορία και το επιβεβαίωσε στον τελικό της διοργάνωσης απέναντι στον Αίολο, τον οποίο νίκησε με 65-41, βάζοντας έτσι στην τροπαιοθήκη του το δεύτερο κύπελλο Λέσβου στην ιστορία του. Η προηγούμενη φορά που τα είχε καταφέρει ήταν το 2019, όταν εκείνη τη χρονιά είχε νικήσει στον τελικό τον Παπάδο Γέρας.

Στα του τελικού της φετινής διοργάνωσης, ο προπονητής των κυανόλευκων, Γιώργος Γκούμας, εύλογα προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισον, δίνοντας ανάσες σε βασικούς παίκτες της ομάδας, όπως οι Τσιόγκας και Νικολακόπουλος, οι οποίοι παίζουν πολλά λεπτά στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής. Παράλληλα αυτό το παιχνίδι αποτέλεσε μια καλή ευκαιρία για τον τεχνικό του Αιολικού να χρησιμοποιήσει παίκτες οι οποίοι δεν έχουν πάρει πολλά λεπτά συμμετοχής στη Γ΄ Εθνική.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι το αξιόμαχο σύνολο του Αίολου Μυτιλήνης άντεξε για 25 λεπτά, όμως στην συνέχεια υπέστη ολική κατάρρευση και δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ στο ματς. Το κλείσιμο του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Αιολικό μπροστά στο σκορ με μικρή διαφορά, 13-10. Στην αμέσως επόμενη περίοδο ο εκπρόσωπός μας στις εθνικές κατηγορίες, με κάποια εύστοχα σουτ, κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά και μάλιστα διψήφια, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 25-15. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως, ο Αίολος έβγαλε αντίδραση, μειώνοντας ακόμη και στους τέσσερις πόντους με καλάθι και φάουλ περίπου στο 25ο λεπτό του τελικού.

Ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά ο Αιολικός σταδιακά άρχισε να ξεφεύγει για τα καλά στο σκορ, αντιπάλου με την διαφορά να παίρνει συνεχώς την  ανιούσα για την ομάδα του Γιώργου Γκούμα, που τελικά νίκησε εύκολα με 24 πόντους διαφορά (65-41), φθάνοντας έτσι στην επίτευξη του πρώτου στόχου της χρονιάς, που ήταν η κατάκτηση του κυπέλλου Λέσβου.

Πάντως, εκτός από τον Αιολικό, πολλά μπράβο αξίζουν και στον Αίολο που κατάφερε να φθάσει στον τελικό, ενώ ήταν ανταγωνιστικός για 25 λεπτά απέναντι στον Αιολικό της Γ΄ Εθνικής. Στο κομμάτι των πόντων τους περισσότερους από πλευράς του κυπελλούχου Αιολικού, σημείωσε ο Γιώργος Καμινέλλης, ο οποίος έβαλε 13. Θετική συνεισφορά στον τελικό είχε και ο Γιάννης Αφεντούλης με 10 πόντους.

Από πλευράς του φιναλίστ Αίολου κανένας παίκτης δεν κατάφερε να γίνει διψήφιος με τον Λημναίο να βάζει 9 και τους Μισαηλίδη, Σάμιο και Βαμβουρέλλη από 8 πόντους. Μελανό σημείο στον τελικό ο τραυματισμός του αρχηγού του Αιολικού, Βασίλη Κούκουρα, ο οποίος χτύπησε και αποχώρησε από το ματς. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι την απονομή στον κυπελλούχο Αιολικό έκανε ο Περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου, Κώστας Μουτζούρης, ο οποίος συνεχάρη και τις δύο ομάδες για το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν, ανεξαρτήτως από το ποια ομάδα κατέκτησε τον τίτλο.