Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Όλα ανοιχτά στη μάχη του τίτλου

Παράταση στην αγωνία στην μάχη του τίτλου στους άνδρες έδωσε ο Αίολος, ο οποίος αναδείχθηκε νικητής στον τρίτο τελικό με την Αθλητική Λέσχη, επικρατώντας με σκορ 55-48, μειώνοντας τη σειρά σε 2-1 και μπαίνοντας δυναμικά στην διεκδίκηση του φετινού πρωταθλήματος.

Όπως συνέβη στους δυο προηγούμενους τελικούς τους οποίους κέρδισε η Λέσχη, έτσι και σε αυτόν το ενδιαφέρον των φίλων του μπάσκετ που έδωσαν βροντερό παρόν στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης παρέμεινε αμείωτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Αυτή τη φορά η ομάδα που κατάφερε να νικήσει ήταν αυτή του Αίολου, που δεν είχε άλλα περιθώρια για νέα ήττα, αφού σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο θα έχανε κάθε ελπίδα για τον τίτλο. Η ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό της από το ξεκίνημα του αγώνα, παίρνοντας κάποιες σημαντικές διαφορές, όμως η Λέσχη κατάφερε μέχρι το ημίχρονο να μαζέψει κάπως τη διαφορά στους τρεις πόντους (29-26).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ ο Αίολος ξέφυγε στο σκορ, εντούτοις η Λέσχη με μερικά μεγάλα σουτ κυρίως από τον Γιάννη Ζεστό, ο οποίος ήταν λίρα εκατό στην επίθεση, επέστρεψε ξανά κοντά στο σκορ, παρόλα αυτά στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου ο Αίολος βρέθηκε μπροστά στο σκορ με έξι πόντους διαφορά (45-39). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το σύνολο του Γιαννίκου διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ του αποτέλεσμα και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, έφθασε τελικά στη νίκη με 55-48, μένοντας ακόμα ζωντανό στη μάχη του τίτλου.

Η σειρά των τελικών, που δύσκολα θα τελείωνε με 3-0, μιας και μιλάμε για δυο πολύ καλές ομάδες, συνεχίζεται σήμερα Τετάρτη με την διεξαγωγή του τέταρτου τελικού, ο οποίος θα ξεκινήσει στις 8:30 το βράδυ. Η Λέσχη κρατάει ακόμα την τύχη στα χέρια της καθώς με νίκη σήμερα θα κατακτήσει το πρωτάθλημα, ενώ ο Αίολος θα προσπαθήσει να πάρει τον τέταρτο τελικό προκειμένου να στείλει τη σειρά σε πέμπτο και τελευταίο ματς το Σάββατο.