Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Όλη η δράση από τα πρωταθλήματα υποδομής

Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκονται τα πρωταθλήματα υποδομής σε εφήβους και νεανίδες, ενώ πρεμιέρα είχαμε στους παίδες.

Στο πρωτάθλημα των παίδων συμμετέχουν συνολικά εννέα ομάδες, αριθμός μεγάλος σε σύγκριση με τα προηγούμενα χρόνια. Στην 1η αγωνιστική ο Παλλεσβιακός επικράτησε εύκολα 66-48 της Αθλητικής Λέσχης Μυτιλήνης. Η ομάδα του Προκοπίου που είχε σε εξαιρετική μέρα τον Κελεμένη ο οποίος σημείωσε 36 πόντους, κατάφερε να μπει με το δεξί στο πρωτάθλημα. Από πλευράς Λέσχης πρώτος σε πόντους ήταν ο Τελωνιάτης με 13.

Στα άλλα ματς, ο Αιολικός νίκησε 51-33 τον Πολυνίκη σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Αιολικός ανέβασε την απόδοσή του, παίρνοντας δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Γκούμας με 27 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ από τον Πολυνίκη ξεχώρισε ο Οσμάνι με 28 πόντους.

Νικηφόρο ξεκίνημα και για τον Αίολο που επιβλήθηκε των Ελπίδων Παναγιούδας με 39-29 με το κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα να είναι το χαμηλό σκορ. Ο Γιαννίκος αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ για τον Αίολο με 14 πόντους. Από τις Ελπίδες ο Κριπιντίρης σημείωσε 15 πόντους.

Τέλος, η Ολυμπιάδα Μήθυμνας δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα, απέναντι στον Αρισβαίο τον οποίο κέρδισε με 69-41. Η ομάδα του Μολύβου έπαιξε καλό μπάσκετ σε όλο το παιχνίδι και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει. Εντυπωσιακός ο Τσαπώνης που έβαλε 38 πόντους για την Ολυμπιάδα. Από τον Αρισβαίο ο Χατζημωυσής είχε 21.

Για την κατηγορία των εφήβων η Αθλητική Λέσχη νίκησε 57-51 τον Πολυνίκη σε ένα παιχνίδι που έσπασαν καρδιές, καθώς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, όπου η Λέσχη ήταν πιο συγκεντρωμένη από τον αντίπαλο. O Πεντογένης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ για την Αθλητική Λέσχη με 24 πόντους, ενώ από τον Πολυνίκη ξεχώρισε ο Α. Οσμάνι με 24.

Όσον αφορά στο πρωτάθλημα των νεανίδων συμμετέχουν τέσσερις ομάδες. Στο μοναδικό παιχνίδι που διεξήχθη ο Θησέας ήταν ανώτερος σε όλο το παιχνίδι, κόντρα στον Αιγέα τον οποίο νίκησε με 63-42. Η ομάδα της Παναγιούδας έδειξε με το καλημέρα ότι είναι το φαβορί για το πρωτάθλημα, παίρνοντας το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα με κορυφαία την Ταμπάκου, η οποία σημείωσε 25 πόντους. Από τον Αιγέα μοναδική διψήφια ήταν η Α. Πασινιού με 10 πόντους.