Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΙΔΩΝ: Σημαντική νίκη για την Ολυμπιάδα Μήθυμνας, 52-48 τον Αίολο

Στους παίδες ο πρωταθλητής θα κριθεί μέσω του final-6. Ήδη διεξήχθη ένα παιχνίδι με την Ολυμπιάδα Μήθυμνας να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη επί του Αίολου με 52-48.

Η αναμέτρηση είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια με την ομάδα του Μολύβου να είναι καλύτερη στα κρίσιμα σημεία, κερδίζοντας τον αγώνα στις λεπτομέρειες. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 33-28 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν ίδιο με την Ολυμπιάδα να πετυχαίνει στο τέλος λίγους περισσότερους πόντους, καταφέρνοντας να φθάσει στην νίκη. Τσαπώνης και Νίκος πέτυχαν από 21 και 19 πόντους αντίστοιχα για την νικήτρια ομάδα, ενώ από τον Αίολο πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαμβουρέλλης με 18 πόντους.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ – ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΕΓΣ (52-48)

• Διαιτητές: Μανιάκη – Ροδίτης Χ.
  • Ημίχρονο: 33 – 28
  • Δεκάλεπτα: 10-7, 23-21, 6-12, 13-8

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ (Καραγιάννης): Τσαπώνης 21(1), Μπάλιακας 5(1), Νίκος 19, Ευαγγέλου 7, Πάντας, Χατζηχαραλάμπους, Γεωργακής, Ιωσηφέλλης

ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΕΓΣ (Γιαννίκος): Κόνος 11, Βαμβουρέλλης 18, Ψωμάρας 11, Γιαννίκος 6, Μοσχόβης 2, Νησιώτης, Τσίκλος, Ρούσσης