Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Πάλεψε, αλλά λύγισε στην παράταση ο Παπάδος

Ο Παπάδος Γέρας έφθασε κοντά σε μία σημαντική νίκη απέναντι στον Πορφύρα, γνωρίζοντας τελικά την ήττα στην παράταση με 77-70.

Η ομάδα της Λέσβου βρισκόταν μονίμως πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, αλλά στο τέταρτο οι παίκτες του Γιώργου Καραμβάλη έπαιξαν καλά σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν αρχικά να μειώσουν, ενώ στη συνέχεια πέρασαν και μπροστά με έξι πόντους 58-52. Σε αυτό το σημείο η Γέρα έβαλε βάσεις νίκης, ωστόσο ο Πορφύρας κατάφερε να αντιδράσει και με πρωταγωνιστή τον Μπάρδα, ο οποίος έβαλε μεγάλα σουτ, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με την κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρώνεται 65-65.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι παίκτες του Καραμβάλη τα έδωσαν όλα για την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής με τα σημάδια της κούρασης λόγω του μικρού ροτέισον να είναι εμφανή και κάπως έτσι ο Πορφύρας κατάφερε να πάρει εκείνος τη νίκη, βάζοντας κάποια παραπάνω σουτ και πάλι από τον έμπειρο Μπάρδα. Για την ιστορία τους περισσότερους πόντους της Γέρας σημείωσαν οι Αρχιμανδρίτης και Μιλούσης. Ο Παπάδος υποχρεώθηκε στην έκτη του συνεχόμενη ήττα και πλέον έχει να ανέβει ένα βουνό εν όψει της συνέχειας.

Να σημειωθεί ότι για την Α2 των γυναικών το εκτός έδρας παιχνίδι του Θησέα με τον Εύνικο που ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί χθες το μεσημέρι, αναβλήθηκε λόγω της νέας παράτασης που δόθηκε στην απεργία της ΠΝΟ.