Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Πάτησε κορυφή η Ολυμπιάδα Μήθυμνας στις νεανίδες

Στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος νεανίδων πέρασε η Ολυμπιάδα Μήθυμνας μετά τη νίκη της στο ντέρμπι με τον Αίολο, το οποίο κρίθηκε στην παράταση με σκορ 60-59.

Το παιχνίδι ήταν εξ αναβολής για την 1η αγωνιστική με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν αήττητες στην μεταξύ τους μονομαχία, έχοντας μόνο νίκες στις προηγούμενες τρεις αγωνιστικές. Αίολος και Ολυμπιάς Μήθυμνας είναι δυο ισοδύναμες ομάδες στην κατηγορία των νεανίδων και τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη σε μια προσπάθεια η μία να σπάσει το αήττητο της άλλης. Η Ολυμπιάδα Μήθυμνας κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά έναντι του Αίολου, την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με σκορ 29-23.

Στην τρίτη περίοδο ο Αίολος πέτυχε περισσότερους πόντους από την Ολυμπιάδα, μειώνοντας την διαφορά στους τρεις (42-39). Το τελευταίο δεκάλεπτο αναμενόταν αμφίρροπο και έτσι ήταν με τον Αίολο να φέρνει την αναμέτρηση σε απόλυτη ισορροπία, οπότε ο νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Τελικά η κανονική περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη με σκορ 50-50 και κάπως έτσι το συναρπαστικό αυτό παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι δυο ομάδες συνέχιζαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα η Ολυμπιάδα ήταν πιο εύστοχη στα καθοριστικά σουτ, παίρνοντας τη νίκη με μόλις ένα πόντο διαφορά (60-59) και πλέον απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο στο πρωτάθλημα. Μεγάλο ματς από πλευράς νικητών έκανε η Ευαγγέλου, η οποία πέτυχε 18 πόντους, ενώ από τον ηττημένο Αίολο πρώτη σε πόντους ήταν η Γιαννίκου με 17.

Αξίζει να σημειωθεί πως Αίολος και Ολυμπιάς Μήθυμνας προτού συναντηθούν για την μεταξύ τους μονομαχία, την προηγούμενη μέρα είχαν κερδίσει για την 4η αγωνιστική, ο Αίολος 57-40 τον Θησέα και η Ολυμπιάδα 68-21 τον Αρισβαίο, που παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.