Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Πήρε το ντέρμπι με την Γέρα και απολαμβάνει την κορυφή ο Αίολος!

Αλλαγή σκηνικού υπήρξε για άλλη μια φορά στην κορυφή της βαθμολογίας του φετινού συναρπαστικού πρωταθλήματος των ανδρών.

Ο Αίολος πήρε στην παράταση το ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής με τον Παπάδο Γέρας και σε συνδυασμό με την ήττα του Αρισβαίου από τον Παλλεσβιακό, απολαμβάνει πλέον την μοναξιά της κορυφής, η οποία έχει αλλάξει πολλά χέρια φέτος. Όπως αναμενόταν, το ντέρμπι του Παπάδου Γέρας με τον Αίολο ήταν αρκετά αμφίρροπο, με καμία από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ σε ένα αρκετά κλειστό παιχνίδι στο οποίο κυριάρχησαν οι άμυνες, οι οποίες είχαν πρωτεύοντα ρόλο στην ενδιαφέρουσα αυτή αναμέτρηση.

Το τελικό 57-57 στην κανονική διάρκεια, οδήγησε το ματς στην παράταση εκεί όπου ο Αίολος βρήκε λίγες παραπάνω λύσεις στο σκοράρισμα, κατακτώντας το ντέρμπι στις λεπτομέρειες, με αυτή τη νίκη να δίνει ψυχολογία στην ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου εν όψει της συνέχειας και των τριών αγώνων που απομένουν μέχρι την λήξη της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Στο άλλο ενδιαφέρον παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής ο Παλλεσβιακός πήρε μια πολύ σημαντική νίκη επί του Αρισβαίου με 45-38, δείχνοντας αποφασισμένος να διεκδικήσει κάθε πιθανότητα που έχει για να προλάβει τα play off. Από το σκορ και μόνο καταλαβαίνει κανείς πως οι δυο μονομάχοι ήταν αρκετά άστοχοι στην επίθεση, με αποτέλεσμα το θέαμα να μην είναι και τόσο καλό. Το μικρό σκορ βοήθησε περισσότερο τον Παλλεσβιακό, ο οποίος έχει συνηθίσει φέτος να κερδίζει παιχνίδια, έχοντας μικρή συγκομιδή πόντων.

Σε άλλα παιχνίδια, η Αθλητική Λέσχη δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει 87-42 τον ουραγό και αδύναμο Παγγεραγωτικό, με τον Γιώργο Καραμβάλη να έχει την ευκαιρία να μοιράσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους νεαρούς αθλητές που έχει στο ρόστερ του, ενώ στο καλάθι κρίθηκε το αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι του Ερμή Παμφίλων με τον ΑΟ Μυτιλήνης, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να κατακτούν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 41-39.