Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Πήρε το ντέρμπι με τον Αίολο ο Αρισβαίος!

Μόνος πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος των ανδρών πέρασε ο Αρισβαίος, που αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι με τον Αίολο με σκορ 62-55.

Το ντέρμπι κορυφής της 8ης αγωνιστικής είχε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς τέθηκαν αντιμέτωπες δύο ομάδες, που μέχρι πριν από αυτή την αγωνιστική είχαν το ίδιο ρεκόρ νικών-ηττών. Στο πρώτο ημίχρονο Αίολος και Αρισβαίος έβγαλαν αρκετή νευρικότητα στο παρκέ, πηγαίνοντας σε βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα τα πρώτα 20 λεπτά να ολοκληρωθούν με πολύ χαμηλό σκορ  26-23 υπέρ της ομάδας της Καλλονής. Στην επανάληψη όμως οι δύο μονομάχοι βρήκαν περισσότερα εύστοχα σουτ, με τον Αρισβαίο κάποια στιγμή στο τρίτο δεκάλεπτο να ανεβάζει αρκετά την διαφορά, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Παναγιώτη Τασιολάμπρο, αλλά και τους Κοσμά, Πάσκο και Ξεντέ. Μάλιστα το σύνολο του Ιγνάτη Μαριόλα έφτασε να προηγείται ακόμη και με διψήφια διαφορά, ωστόσο ο Αίολος δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη, φθάνοντας στο σημείο να κατεβάσει την διαφορά μέχρι και τους τέσσερις πόντους, όμως και πάλι ο Αρισβαίος βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση, φθάνοντας τελικά στην κατάκτηση ενός πολύ σημαντικού ροζ φύλλου αγώνα.

Πλέον ο Αρισβαίος απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής στο πρωτάθλημα των ανδρών με τον Αίολο να υποχωρεί στην δεύτερη θέση, έχοντας ως συγκάτοικο τον Παπάδο Γέρας που βελτίωσε ακόμη περισσότερο το ρεκόρ του μετά την νίκη 73-53 απέναντι στον ΑΟ Μυτιλήνης. Στο καλάθι κρίθηκε το παιχνίδι της Αθλητικής Λέσχης κόντρα στον Παλλεσβιακό, με τον δεύτερο να επικρατεί 58-56, μένοντας ζωντανός στο κυνήγι της τετράδας.

Τέλος, μια νίκη καθαρά για το γόητρο πήρε ο Ερμής Παμφίλων που πέρασε από τον Σκόπελο, επικρατώντας 43-31 του Παγγεραγωτικού.