Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Πήρε το θρίλερ ο Παπάδος Γέρας

Ο Παπάδος Γέρας νίκησε 70-67 τον Αίολο στην παράταση και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Αιολικό. Στο πρώτο ημίχρονο η Γέρα ήταν καλύτερη παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα και έφθασε να προηγείται στο ημίχρονο ακόμα και με 16 πόντους διαφορά. Στην επανάληψη ο Αίολος ήταν καλύτερος κατεβάζοντας τη διαφορά και μπήκε ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Με τρίποντο του Πανάγου στο φινάλε της κανονικής διάρκειας το παιχνίδι πήγε στην παράταση, αφού ολοκληρώθηκε ισόπαλο 60-60.

Στην παράταση ο Παπάδος ήταν καλύτερος και κατάφερε να πάρει τη νίκη στις λεπτομέρειες έχοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρόπαιο. Για την Γέρα πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Ζεστός με 21 πόντους, 19 είχε ο αδερφός του Γρηγόρης, ενώ άλλους 17 πρόσθεσε ο Μπουρούς. Από τον Αίολο ο Συνοδινός πέτυχε 22 πόντους.