Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο ο Αιολικός

Ο Αιολικός υπέκυψε στην ανωτερότητα του Αργοναύτη Τριγλίας, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 77-60 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής.

Το φίλαθλο κοινό της Λέσβου γέμισε το κλειστό γυμναστήριο με τους πιο ένθερμους φίλους του συλλόγου να δημιουργούν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, ενισχύοντας τους παίκτες και τον προπονητή Γιώργο Γκούμα σε αυτή την ιστορική πρεμιέρα για την ομάδα της Μυτιλήνης στις εθνικές κατηγορίες. Παρόλα αυτά ο Αργοναύτης όντας πιο έμπειρη και ποιοτική ομάδα κατάφερε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό από το ξεκίνημα του αγώνα, σημειώνοντας συνολικά 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, έναντι μόλις 8 του Αιολικού, οι αθλητές του οποίου φάνηκαν αρκετά αγχωμένοι, πηγαίνοντας σε λάθος επιλογές τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση.

Η ομάδα της Ραφήνας έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι και στην δεύτερη περίοδο, με τον Αιολικό από την άλλη να προσπαθεί κυρίως να μαζέψει κάπως την διαφορά, χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα, αφού ο Αργοναύτης με πολύ εύστοχα σουτ από την περιφέρεια, πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενος με 43-22.

Η ομάδα της Μυτιλήνης έκανε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, βάζοντας περισσότερη πίεση στην άμυνα και βρίσκοντας επίσης πολλά εύστοχα σουτ. Το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να μειωθεί κάτω από τους δεκαπέντε πόντους, ωστόσο ο Αργοναύτης κατάφερε να την κρατήσει σε επίπεδα ασφαλείας με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται 55-41.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της πρώτης αναμέτρησης του Αιολικού στην Γ΄ Εθνική, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν περισσότερο να διαχειρίζονται το παιχνίδι, κρατώντας το υπέρ τους αποτέλεσμα ως το φινάλε του αγώνα για να φύγουν νικητές από τη Μυτιλήνη με 77-60, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, δείχνοντας με αυτό τον τρόπο πως δικαίως ο Αργοναύτης χαρακτηρίζεται ως ένα από τα φαβορί για την άνοδο στη Β΄ Εθνική. Σε ό,τι αφορά το σκοράρισμα από τους κυανόλευκους διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Ντουζίδης 16, Τσιόγκας 16 και Δεκαβάλλας 10. Από πλευράς Αργοναύτη κορυφαίος ήταν ο Κορομηλιάς που είχε 20 πόντους, ενώ θετική ήταν η συμβολή των Ζακυνθινού και Σταμάτη με 12.

Ο Αιολικός έδειξε πως χρειάζεται πολλή δουλειά σε αρκετούς τομείς, εάν θέλει να διεκδικήσει την παραμονή του στη Γ΄ Εθνική. Προφανώς στην ομάδα της Μυτιλήνης από το παιχνίδι με τον Αργοναύτη θέλουν να ξεχάσουν το καταστροφικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο οι παίκτες του Γκούμα έβγαλαν πολλές αδυναμίες και πλέον άπαντες επικεντρώνονται στο επίσης δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι που έρχεται με τον Ίκαρο Καλλιθέας.