Παρασκευή, 28 Ιουνίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Πρεμιέρα με το αριστερό για Αρισβαίο και Αίολο

Με… το αριστερό μπήκαν στα ειδικά πρωταθλήματα ανόδου οι πρωταθλητές Λέσβου Αρισβαίος Καλλονής και Αίολος Μυτιλήνης αντίστοιχα.

Ο Αρισβαίος στην πρεμιέρα των μπαράζ, που έγινε την Τετάρτη στο βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ, γνώρισε την ήττα με 70-54 από την Ελπίδα Πεταλούδων, που μαζί με τον ΦΟΒ είναι τα δυο φαβορί για την άνοδο στην National League 2. H ομάδα του Στρατή Αλμπάνη αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Καμινέλλη και Μυτιληνού, με αποτέλεσμα οι λύσεις στο ροτέισον να είναι περιορισμένες.

Ο Αρισβαίος ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, παίρνοντας διαφορά ακόμη και επτά πόντων. Όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η ποιοτική ομάδα της Ελπίδας Πεταλούδων, με την είσοδο του Μανωλόπουλου στην πεντάδα, κατάφερε όχι μόνο να μειώσει τη διαφορά, αλλά να περάσει και μπροστά στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 35-31 υπέρ των πρωταθλητών Δωδεκανήσου. Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Αρισβαίο που αδυνατούσε να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα η Ελπίδα Πεταλούδων να μεγαλώσει τη διαφορά.

Με εξαίρεση τους Σουλίκα, Αγγελακόπουλο και Σίνη οι υπόλοιποι παίκτες του Αρισβαίου κυμάνθηκαν σε «ρηχά νερά», την ίδια στιγμή που η Ελπίδα έπαιρνε λύσεις σχεδόν από όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρισβαίος έκανε την προσπάθειά του να επιστρέψει στο ματς, όμως η Ελπίδα Πεταλούδων με κάποια εύστοχα σουτ πήρε τη νίκη και μάλιστα με 16 πόντους διαφορά, 70-54 το τελικό σκορ. Στο άλλο παιχνίδι της πρεμιέρας ο ΦΟ Βροντάδου νίκησε με 79-58 την Αναγέννηση Σάμου, η οποία αποτελεί τον επόμενο αντίπαλο του Αρισβαίου, σήμερα Παρασκευή, στο κλειστό γυμναστήριο του Μοσχάτου, με την νίκη να είναι μονόδρομος για τον πρωταθλητή Λέσβου.

Από κει και πέρα την ήττα από το φαβορί για την άνοδο στην Α2 των γυναικών Διαγόρα Ρόδου υπέστη ο Αίολος Μυτιλήνης στην δική του πρεμιέρα στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου. Η ομάδα του Θοδωρή Γιαννίκου ηττήθηκε με το βαρύ 69-27, που καταδεικνύει την διαφορά δυναμικότητας που υπάρχει ανάμεσα στις δυο ομάδες. Άλλωστε ο Αίολος βρίσκεται στην Αθήνα για να διασκεδάσει τις εντυπώσεις στα μπαράζ και παράλληλα οι νεαρές αθλήτριές του να αποκομίσουν πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον.

Ο πρωταθλητής Δωδεκανήσου Διαγόρας Ρόδου δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Αίολο να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι, επιβεβαιώνοντας από το πρώτο κιόλας ματς πως είναι το μεγάλο φαβορί για την άνοδο στην Α2 των γυναικών.