Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: “Έσπασε το ρόδι” ο Αιολικός!

Με καλάθι που πέτυχε ο Θοδωρής Ντουζίδης λίγο πριν το τέλος ο Αιολικός κατάφερε να σπάσει το ρόδι στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, νικώντας 65-63 την Ένωση Αττάλου Καλύμνου σε ένα παιχνίδι που είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε.

Οι κυανόλευκοι παρά την σοβαρή απώλεια του Παναγιώτη Νικολακόπουλου (παρουσιάστηκε στο στρατό), ευτύχησαν να κάνουν ένα από τα καλύτερά τους πρώτα ημίχρονα στα μέχρι τώρα παιχνίδια που έχουν δώσει στο πρωτάθλημα. Με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση ο Αιολικός πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με +12 (42-30). Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο η Κάλυμνος πλησίασε τον Αιολικό στο σκορ χάρη σε ένα κρεσέντο πόντων που πέτυχαν οι παίκτες της για να κατέβει η διαφορά στους τέσσερις πόντους (53-49). Κάπως έτσι η τελευταία περίοδος στο παιχνίδι πήρε δραματική τροπή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και, όπως όλα έδειχναν, ο τελικός νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Στα τελευταία δευτερόλεπτα το σκορ έγινε 63-63 με την Κάλυμνο να έχει δική της την επίθεση.

Οι παίκτες του Αιολικού παίζοντας ‘’σκυλήσια’’ άμυνα έκλεψαν την μπάλα με τον Ντουζίδη να σκοράρει για το 65-63, 1,8 δευτερόλεπτα πριν την λήξη. Το τελευταίο σουτ από πλευράς Καλύμνου δεν βρήκε στόχο, με τον Αιολικό να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με ένα καλάθι διαφορά, μία επιτυχία που ήρθε στο κατάλληλο σημείο για την ομάδα της Μυτιλήνης, που πλέον ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Εκτός από τον Ντουζίδη ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι, σημαντικούς πόντους σημείωσε ο Τσιόγκας που έβαλε 16 και οι Κομνηνός, Καμινέλλης που είχαν από 12 πόντους ο καθένας. Από την Κάλυμνο ξεχώρισαν οι Σιγκούνας και Σπέντζος με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα.