Τρίτη, 24 Μαΐου, 2022

ΜΠΑΣΚΕΤ: “Το σήκωσαν” Αθλητική Λέσχη και Αίολος σε παίδες και κορασίδες!

Άρθρα & Δημοσιεύσεις

Η Αθλητική Λέσχη στους παίδες και ο Αίολος στις κορασίδες αναδείχθηκαν πρωταθλητές μέσα από τα αντίστοιχα final 4 που διοργάνωσε με επιτυχία η ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου. 

Για την Λέσχη αυτός ήταν γενικότερα ο πρώτος τίτλος στην ιστορία του σωματείου που βρίσκεται εν ζωή εδώ και εννέα χρόνια. Στον μεγάλο τελικό των παίδων η ομάδα του Γιώργου Καραμβάλη επικράτησε του Παλλεσβιακού με 58-50, δείχνοντας κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο πως το ήθελε περισσότερο από τον αντίπαλο. Πρώτος σκόρερ από πλευράς Λέσχης ήταν ο Ελευθερίου με 20 πόντους, ενώ από τον Παλλεσβιακό, που αν και τερμάτισε πρώτος στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, εντούτοις στο πιο κρίσιμο ματς δεν τα κατάφερε, πρώτος σε πόντους ήταν ο Κελεμένης με 21. 

Στο final 4 των κορασίδων πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Αίολος, νικώντας στον τελικό τον Αιγέα με 50-33. Η ομάδα του Γιαννίκου συνάντησε δυσκολίες μόνο στο πρώτο ημίχρονο, ανεβάζοντας αρκετά την απόδοσή της στο δεύτερο μισό, κατακτώντας έτσι τον τίτλο. Η Καραβατάκη με 22 πόντους ξεχώρισε από τον Αίολο, ενώ οι 16 πόντοι της Μανέτα δεν στάθηκαν αρκετοί για να δώσουν το τρόπαιο στον Αιγέα.

Πλέον οι δύο πρωταθλητές σε παίδες και κορασίδες θα συνεχίσουν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, γνωρίζοντας τις δυσκολίες που θα συναντήσουν σε αυτά τα παιχνίδια. 

Το φύλλο των αγώνων

Final 4 παίδων 

Ημιτελικά 

Παλλεσβιακός- Ολυμπιάς 68-48

  • Διαιτησία Μυζίκας, Μυλωνάς
  • Ημίχρονο 40-22
  • Δεκάλεπτα 22-14 18-8 15-16 13-10

Παλλεσβιακός (Προκοπίου): Κουλαγίνης 7(2), Κριαράς, Καρέκος, Ευστρατίου 14(2), Παπαδημητρίου, Κούσκος, Μουτσουγιάννης 12, Κελεμένης 15, Τσόκαρος, Καμπουρέλλης 5(1), Κοντός 15, Γανώσης 

Ολυμπιάς (Καραγιάννης): Χατζηχαραλάμπους Α., Μπάλιακας 11, Χατζηχαραλάμπους Γ., Ξυνέλλης, Ευαγγέλου, Ιωσηφέλλης Α. 2,Τσαπώνης 34(1), Ιωσηφέλλης Φ., Πουλόπουλος 1, Μπακαλμπάσης

Αθλητική λέσχη – Αίολος 60-42

  • Διαιτησία Μαριγλή, Μυλωνάς
  • Ημίχρονο 30-17
  • Δεκάλεπτα 16-10 14-7 15-16 15-9

Αθλητική Λέσχη (Καραμβάλης): Κιντάκας, Σαμαρτζίδης, Τοπαλής, Ελευθερίου 14, Δεμερτζής 27(6), Μηλάτος, Στυλιανίδης 8, Βελέντζας 2, Τελωνιάτης 9, Βαμβακάς, Γεωργίου, Τζιμής 

Αίολος (Γιαννίκος Θ.): Γιαννίκος 14(1), Τσίκλος 7(1), Βουβούλης, Καλαϊτζής, Ρούσσης 8, Καραβελάκης, Μοσχόβης Ε. 2, Παρασκευάς, Βουλγαρέλλης, Φωτέλλης 7(1), Μοσχόβης Γ. 2, Δημητρίου 2

Μικρός τελικός

Αίολος-Ολυμπιάς 57-50

  • Διαιτησία Μυζίκας, Ροδίτης Χ.
  • Ημίχρονο 27-21
  • Δεκάλεπτα 14-15 13-6 13-15 17-14

Αίολος (Γιαννίκος Θ.): Γιαννίκος 9, Τσίκλος 18(1), Βουβούλης, Καλαϊτζής, Ρούσσης 9, Καραβελάκης, Μοσχόβης Ε., Παρασκευάς 2, Βουλγαρέλλης, Φωτέλλης 7, Μοσχόβης Γ. 10, Δημητρίου 2

Ολυμπιάς (Καραγιάννης): Χατζηχαραλάμπους Α., Μπάλιακας 4, Χατζηχαραλάμπους Γ., Ευαγγέλου, Ιωσηφέλλης Α., Τσαπώνης 37, Πουλόπουλος 9, Μπακαλμπάσης

Μεγάλος τελικός

Παλλεσβιακός – Αθλητική Λέσχη 50-58

  • Διαιτησία Μαριγλή, Μυλωνάς
  • Ημίχρονο 32-27
  • Δεκάλεπτα 18-17 14-10 5-22 13-9

Παλλεσβιακός (Προκοπίου): Κουλαγίνης 1, Κριαράς, Καρέκος, Ευστρατίου 10, Παπαδημητρίου, Κούσκος, Μουτσουγιάννης 3, Κελεμένης 21, Τσόκαρος, Καμπουρέλλης 4, Κοντός 11(1), Γανώσης 

Αθλητική Λέσχη (Καραμβάλης): Κιντάκας, Σαμαρτζίδης 2, Τοπαλής 1, Ελευθερίου 10, Δεμερτζής 20(4), Μηλάτος, Στυλιανίδης 15, Βελέντζας, Τελωνιάτης 10(1), Βαμβακάς, Νικέλλης, Τζιμής

Final 4 κορασίδων

Ημιτελικά

Αίολος- Θησέας 40-23

  • Διαιτησία Μαριγλή, Διόλατζης
  • Ημίχρονο 15-4
  • Δεκάλεπτα 2-0 13-4 13-14 12-5

Αίολος (Γιαννίκος): Ισμιρλιάν, Ντουνιά, Γιαννίκου 8(2), Τιτίκη 2, Βύρα, Συνοδινού 13, Καραβατάκη 9(1), Λιαδάκη 2, Αργυρού Η., Αργυρού Ε. 4, Χατζηχρυσάφη 2

Θησέας (Καραμανώλης): Χιωτέλλη, Καραμανώλη 2, Χατζηκανέλλη, Τρακέλλη Ν., Τρακέλλη Μ., Τυροπώλη, Κότσι Ν. 4(1), Ξένου 8(1), Κοτζαγιώργη 4, Κουγιουμτζή Μ., Κουγιουμτζή Θ. 5, Δημούδα

Αιγέας- Ολυμπιάς 48-46

  • Διαιτησία Μυζίκας, Ροδίτης
  • Ημίχρονο 21-21
  • Δεκάλεπτα 13-7 8-14 7-10 10-7

Αιγεύς (Γαρμπιδάκης): Όλλντασι 9, Ξυπτερά 1, Ρομυλιώτη-Χριστέλλη, Μανέτα 10, Αγιακάτσικα, Μιχαλέλλη, Πασινιού 1, Αρμενάκα 17, Πρωΐου 10

Ολυμπιάς (Καραγιάννης): Βουρσούκη Μ., Λογγίου 6, Τριανταφύλλου, Τεκέ 3, Ευαγγέλου 31(3), Βουρτζούμη Α. 4, Ιωσηφέλλη, Κουτσού, Ανδριώτη, Μαριόλα 2

Μικρός τελικός 

Ολυμπιάς – Θησέας 46-19

  • Διαιτησία Μαριγλή, Ροδίτης
  • Ημίχρονο 21-13
  • Δεκάλεπτα 11-6 10-7 12-2 13-4

Ολυμπιάς (Καραγιάννης): Βουρσούκη Μ. 1, Λογγίου, Τριανταφύλλου, Τεκέ 13(1) , Ευαγγέλου 20(1), Βουρτζούμη Α. 6, Ιωσηφέλλη 2, Κουτσού 2, Ανδριώτη, Μαριόλα 2

Θησέας (Καραμανώλης): Τρακέλλη Π., Καραμανώλη 3, Χατζηκανέλλη, Τρακέλλη Ν., Τρακέλλη Μ. 2, Τυροπώλη, Κότσι Ν. 2, Κότσι Σ., Ξένου 5(1), Κοτζαγιώργη 7, Κουγιουμτζή Μ., Κουγιουμτζή Θ.

Μεγάλος τελικός

Αίολος – Αιγέας 50-33

  • Διαιτησία Μυζίκας, Διόλατζης
  • Ημίχρονο 21-18
  • Δεκάλεπτα 14-11 7-7 19-5 10-10

Αίολος (Γιαννίκος): Ισμιρλιάν, Ντουνιά, Γιαννίκου 3(1), Τιτίκη 4, Βύρα, Συνοδινού 11, Καραβατάκη 22(1), Λιαδάκη 2, Αργυρού Η., Αργυρού Ε. 4, Χατζηχρυσάφη 4

Αιγεύς (Γαρμπιδάκης): Όλλντασι 1, Ξυπτερά, Ρομυλιώτη-Χριστέλλη 5, Μανέτα 16, Αγιακάτσικα 2, Μιχαλέλλη 2, Πασινιού 2, Αρμενάκα 5, Πρωΐου

- Advertisement -

More articles

Τελευταία Άρθρα & Ειδήσεις